Článek
Rokycany - ikonické „demarkační“ západočeské město
Zatímco je německé město Torgau, ležící na Labi, považováno za ikonické „demarkační“ město v Německu, lze bez nadsázky říci, že jeho českou paralelou jsou západočeské Rokycany. Tehdy, v májových dnech roku 1945, zbývaly dvě hodiny k tomu, aby odtud tanky a další bojová vozidla s bílou hvězdou dorazily do Prahy a uzavřely tak děj nazývaný „druhou světovou válkou v Evropě“ jinak, než k němu došlo!

Oficiální plakát - Muzeum na demarkační linii - Rokycany
„Muzeum na demarkační linii“
„Muzeum na demarkační linii“, cíl pro všechny milovníky vojenské techniky a historie, se nachází na okraji města Rokycany v prostoru bývalého cvičiště čsl. armády. Svým způsobem velmi symbolicky bylo otevřeno v 11:11 hod. dne 11. 11. roku 1997, který je výročním dnem ukončení 1. světové války a současně mezinárodním dnem válečných veteránů.
Jedná se o největší nestátní vojenské muzeum v České republice s obsáhlými sbírkami výstavních exponátů zařazených do dvou expozic − venkovní a vnitřní.
Vnitřní expozice je mimořádně pečlivým a obsažným způsobem zpracovaná prezentace čs. vojenské historie z období let 1930 – 1945. Osm průchozích, na sebe navazujících výstavních sálů přináší informace o přípravě předválečného Československa na obranu před německou agresí – o pohraničních opevněních, výzbroji a výstroji československé prvorepublikové armády, skvělým zážitkem je návštěva přesné repliky lehkého objektu čs. opevnění vz. 37B, plně vybavené původní výzbrojí a dalším zařízením.

MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII, Rokycany - Interiér pěchotního bunkru ŘOP - tzv. řopíku z vnitřní expozice muzea
Vnitřní expozice také přináší velmi obsažné informace o holocaustu a o protinacistickém odboji v Protektorátu Čecha a Morava a specielně na Rokycansku.

MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII, Rokycany - Protinacistický domácí odboj – radista s tajnou vysílačkou
Expozice v exteriéru nabízí seznámení nejenom s vojenskou technikou 2. světové války, která skončila v Rokycanech na demarkační linii, ale i s technikou předválečného Československa, a i s tou poválečnou − z doby, kdy bylo Československou součástí Varšavské smlouvy.
Pro zájemce o historii 2. sv. války má velice širokou nabídku technických exponátů z výzbroje hlavních válčících států – Německa, Sovětského svazu a Spojených států, jejichž armády se nakonec v rolích vítězů a poražených sešly v Rokycanech na demarkační linii. Bezprostřední kontakt s těmito exponáty návštěvníkům navozuje neopakovatelný pocit autenticity. Některé z nich se během existence muzea představily i jako důležité artefakty v českých filmech – např. Tobruk, Obecná škola, Hořící keř, Zdivočelá země …

MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII, Rokycany - Americká válečná technika
MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII, Rokycany - US válečná technika - replika stíhačky North American P-51 Mustang

MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII, Rokycany - Německá válečná technika - I

MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII, Rokycany - Německá válečná technika II
Celým areálem vojenského muzea vede naučná stezka československého stálého pohraničního opevnění. Její exkluzivitou je soustředění v jednom místě jak předválečného opevnění z let 1935 − 1938, tak i poválečného opevnění „železné opony“ − západní a jihozápadní hranice Československa. Přístupnost všech objektů k volné prohlídce je samozřejmostí.

BAHNA 2024 - Den pozemního vojska - oficiální plakát
Od r. 1990 je provoz muzea nerozlučně spjat s velkou přehlídkou historické i současné bojové techniky, nazvanou „Bahna“ - doplněnou příslušným letopočtem, když její název od počátku nedoznal žádných změn – výstižně charakterizující prostředí, v němž probíhá − v bývalém vojenském výcvikovém prostoru v okolí obce Strašice. Z počáteční „jízdy historických bojových vozidel“ se tato akce rozrostla v současnou prestižní prezentaci spojenou se „Dnem pozemního vojska ČR“.
Sehraný tým dobrovolníků, technických odborníků - předpoklad fungování muzea
Skvěle sehraný tým nadšených technických odborníků a „všeumělů“, který kolem sebe ředitel a zakladatel muzea pan František Koch soustředil, nejenom že umí zrenovovat kdejaký kus vojenské techniky, ale dokáže doslova vykouzlit věrnou repliku jakékoliv bojové technické památky. To se tomuto týmu podařilo před krátkým časem např. v případě německých tanků Panther a Tiger I.
K 80. výročí Osvobození a jubilejnímu 25. výročí bojové akce „Bahna“ tito „techničtí kouzelníci“ připravili další technickou "lahůdku": zrekonstruovli legendární sovětský tank T-34 ve velitelské verzi, s nímž na východní frontě bojoval válečný hrdina generál Josef Buršík, původem z chodského Postřekova (vyznamenaný m.j. tiutlem Hrdina SSSR).
MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII, Rokycany - Výroba repliky věže tanku Žižka

MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII, Rokycany - podvozek + korba + věž a tank Žižka může podstoupit finalizaci z rukou nejpovolanějších: Ing. Jaromíra Kučery, autora výkresové dokumentace věže (za věží) a Miloslava Pelce, jejího zhotovitele (v korbě tanku).
Tank nese na věži historické jméno "Žižka"a jeho prezentace při letošním ročníku „Bahna 2025“ byla jedním z absolutních vrcholů této akce.
BAHNA 2025 - replika tanku T-34 ŽIŽKA v akci
Samotný osud Josefa Buršíka je plný dobrodružství, odvahy, sebeobětování a stojí zato se s ním seznámit. Velkým paradoxem krátce po jeho návratu z války bylo jeho pronásledování komunistickým režimem a tudíž jeho vynucený únik do Velké Británie, odkud se mohl svobodně navrátit teprve po r. 1989. V r. 1968 vrátil na protest proti okupaci Československa své vyznamenání Hrdiny SSSR sovětskému velvyslanectví ve Velké Británii.

Gen.mjr. Josef Buršík, 1945
https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Bur%C5%A1%C3%ADk; https://www.novinky.cz/clanek/historie-o-trech-ceskych-hrdinech-sovetskeho-svazu-ktere-general-svoboda-zaprel-40525684
Pozvánky
Počet letošních návštěvníků, kteří na akci „Bahna 2025“ zavítali a mohli si po dva dny prohlížet desítky kusů vojenské techniky a sledovat ukázky z bojových akcí, dosáhl čísla 50 tisíc. I minulé ročníky se mohou pyšnit takto vysokými návštěvami. Příští ročník už bude třeba i s Vaší návštěvou.
Dámský program a Program pro děti
Je vhodné připomenout, že v muzeu nezapomínají ani na dětské návštěvníky a že zajímavé zážitky si mohou odnést i ženy, pro něž je zatím vojenská problematika „zemí neobjevenou“.
Jako volitelné programy na objednávku jsou jak Dámský program, tak i Program pro děti součástí stálé celosezónní programové nabídky MUZEA NA DEMARKAČNÍ LINII.
BAHNA 2025 - Tankový souboj

MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII - Celosezónní „Dámský program“
Zbývají již jenom dvě poslední věty: Přijeďte se do rokycanského „Muzea na demarkační linii“ určitě podívat! Každý zájemce o vojenskou historii, ale zcela určitě i mnohý návštěvník, doposud touto historií „nezasažený“, odtud bude odjíždět s nadšením!
_____________________________
Využité informační prameny:
https://vojenskemuzeumrokycany.cz/ https://www.klub-vm.eu/?utm_source=search.seznam.cz&utm_medium cs.wikipedia.org/wiki/Vojensk%C3%A9_muzeum_na_demarka%C4%8Dn%C3%AD_linii Fotografie z archivu Ing. Milana Jenčíka použity s autorovým výslovným souhlasem