Hlavní obsah
Jídlo a pití

Chuť potravin není stálá a bude se vyvíjet. Našim vnoučatům budou potraviny chutnat jinak

Foto: Pixabay

Máte rádi šunku? Za několik let bude chutnat trochu jinak

Chuť patří k základním smyslům. Jedná se o zásadní parametr, který ovlivňuje náš celkový zážitek z jídla. Jak se ale bude chuť potravin vyvíjet v budoucnu? A proč nezůstane stejná?

Článek

Chuť a její změny

Máte rádi sladké jahody nebo poctivou šunku? Pokud byste ale tyto své oblíbené potraviny ochutnali třeba za dvacet let, možná byste se divili, jak je jejich chuť odlišná od té, kterou tak dobře znáte. Jak je ale možné, že se něco takového jako chuť jednoho a toho samého produktu, ať již rostlinného nebo živočišného, tak moc změní?

Odpověď je jednoduchá: mění se prostředí, ve kterém konzumované rostliny rostou, nebo živočichové žijí. Globální změna klimatu mění podmínky a návyky prakticky všech živých tvorů na planetě. I když se často jedná o změny zdánlivě nepatrné, jejich důsledky mohou mít na chuť nebo vzhled potravin zásadní vliv.

Příklady změn

Začneme u jednoduchého příkladu. Průměrná denní teplota má vliv na sladkost nebo naopak kyselost jahod. Zde je tedy ovlivnění přímé. Skuteční milovníci čaje dobře vědí, že ten z čínské provincie Yunnan je nejchutnější v případě, že roste v době před začátkem monzunové sezóny. Vědci by k tomu dodali, že typické vnější podmínky způsobují v tomto období vznik určitých chemikálií, které definují klasickou chuť tohoto čaje. Problém je, že v současnosti se protahuje období sucha a v období, které je pro pěstování čaje nejlepší, jsou natolik změněné podmínky, že je pěstování čajovníků mnohem složitější nebo dokonce nemožné. I zde jde o přímý vliv měnících se klimatických podmínek.

Francouzské sýry jsou pojem, který je známý po celém světě. Základní surovinou pro jejich výrobu je samozřejmě mléko, které výrobcům dodávají krávy pasoucí se na tamních pastvinách. Jenomže pastviny musí odolávat stále častějším extrémním vedrům. Kvalita pastvy ovlivňuje kvalitu mléka a ta má zase vliv na chuť sýrů. Francouzi proto nyní zvažují rozvolnění pravidel pro výrobce sýrů, neboť ti je často nejsou schopni kvůli měnícím se podmínkám naplňovat.

Řada rostlin se zase díky klimatickým změnám musí potýkat s větším množstvím škůdců. Těm se brání vylučováním určitých chemikálií, nyní ve větším množství, než bylo třeba v minulosti. Tím je opět ovlivněna chuť rostliny nebo jejích plodů. Chuť typické španělské šunky Cinto Jotas je zase závislá na tom, kolik času tráví prasata hledáním žaludů a jejich konzumací. Více veder a vln sucha znamená méně žaludů a jinou chuť šunky.

Závěr

Tímto způsobem by bylo možné pokračovat prakticky donekonečna. A to jsme zatím mluvili jen o teplotách nebo množství srážek. Co ale kyselé deště nebo složení půdy? Co stěhování rostlinných i živočišných druhů, které bude vytvářet v přírodě nové vazby ovlivňující řadu věcí v životě každého zapojeného organismu?

Tento malý myšlenkový experiment nás připravuje na to, že měnit se budou i takové věci jako chuť potravin a ukazuje nám, jak komplexní náš svět je. Globální klimatická změna není zdaleka jen věcí teploty.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz