Hlavní obsah
Lidé a společnost

Deset dní bojoval v Kalifornii turista o přežití. Byl přitom dva kilometry od domova

Foto: Pixabay

Národní park Big Basin Redwoods vypadá romanticky, ale dokáže být nebezpečný

O tom, že se nevyplácí vyrážet do přírody a nikoho o tom neinformovat, se přesvědčila řada turistů. Letos v létě se mezi ně zařadil i Američan Lukas McClish. V kalifornském národním parku měl namále.

Článek

Osudný výlet do přírody

Čtyřiatřicetiletý sportovec a zkušený turista Lukas McClish vyrazil letos v červnu do hor v kalifornském národním parku Big Basin Redwoods. Nemělo jít o žádný vícedenní trek, Lukas chtěl v přírodě strávit jen asi tři hodiny při nenáročné procházce parkem. Podle toho také vypadalo vybavení, které s sebou měl, respektive neměl. Lukas si na sebe nevzal ani košili a v turistických botách, kalhotách a klobouku se vydal na cestu. Po kapsách měl pouze baterku a jedny multifunkční nůžky.

Krajinou národního parku neprocházel poprvé. Od jeho poslední návštěvy se ale hodně změnilo. Oblastí totiž prošel lesní požár, který zničil některé orientační body v podobě velkých stromů, nebo osamoceně stojících dřevěných budov. Lukas měl v plánu parkem projít po trase, která jej měla zavést až na jeho pracoviště, kde se plánoval převléknout. Poměrně brzy ale ztratil orientaci a začal bloudit.

Lukas McClish a jeho zásadní chyby

Lukas vyrazil do přírody, aniž by o tom komukoliv řekl a neměl u sebe telefon. Byl na to zvyklý a ani jej proto nenapadlo, že by se mu to mohlo vymstít. V divoké kalifornské přírodě se potkal například s pumou. Byl pro ni ale pouhou zajímavostí, kterou si sice chtěla pořádně prohlédnout, ale držela se přitom v uctivé vzdálenosti. Během putování zažil také nepříjemný pád ze skály. Největším problémem se ale ukázal nedostatek jídla.

Vodu si Lukas nabíral nalezenou botou z vodopádů, jejím nedostatkem proto netrpěl a sám uvádí, že denně vypil asi čtyři litry. Horší to však bylo s jídlem. Pro lov nebo rybaření neměl zkušenosti ani vybavení a nezbylo mu proto nic jiného než sbírat lesní plody. Paradoxní je, že se celou dobu nacházel necelé dva kilometry od svého domova.

Protože o své cestě nikomu neřekl, neboť ji považoval za naprosto triviální, pátrat se po něm začalo až po pěti dnech. Jeho rodiče byli zvyklí na to, že si na delší čas telefon vypínal. Teprve, když Lukas nedorazil na návštěvu ke Dni otců, pochopili, že se něco děje. Po ztraceném turistovi začali pátrat záchranáři i dobrovolníci, celkem šlo o 300 lidí. Lukase však nakonec neobjevil člověk, nýbrž dron. Pak již byla jen otázka času, než si pro něj záchranáři dojeli autem. Záchranářům byl Lukas samozřejmě velice vděčný a prohlásil, že minimálně do konce roku si dá s túrami pokoj.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz