Článek
Vzácné duševní poruchy
Existují choroby a poruchy, které zná většina společnosti, a jen těžko se nad nimi budeme podivovat, byť i ony jsou velmi vážné a dokáží člověka prakticky vyřadit ze života. Schizofrenie, bipolární porucha nebo třeba Alzheimerova choroba… to jsou některé příklady poruch fungování lidského mozku. Existují ale i takové, které se vyskytují jen velmi vzácně, a proto je většina společnosti vůbec nezná. I když mohou jejich projevy vypadat v některých případech na první pohled směšně, legračního na nich není vůbec nic. Každá z poruch, která zde bude popsána, může člověku znemožnit běžný osobní či pracovní život.
Syndrom cizí ruky
Možná jste něco podobného viděli ve sci-fi filmu či v hororu: člověk najednou ztratí schopnost ovládat své ruce a ty si dělají, co chtějí. Ve filmech za to většinou může nějaký mimozemský organismus nebo démon, ve skutečnosti to ale lidský mozek zvládne sám. Výjimečné nejsou ani případy, kdy ruka proti vůli daného člověka začne drásat jeho kůži do krve, nebo ho dokonce začne škrtit. Syndrom cizí ruky je velmi vzácnou poruchou, která může doprovázet Alzheimerovu chorobu. Přesné příčiny této poruchy ale neznáme, o léku ani nemluvě.

Lidský mozek je složitým orgánem, který stále známe jen velmi povrchně.
Capgrasův syndrom
Lidé trpící touto vzácnou duševní poruchou jsou přesvědčeni, že lidé v jejich okolí jsou ve skutečnosti dvojníci původních osob a jejich cílem je dotyčného zabít. Takový člověk může najednou začít vidět ve svém dlouholetém kolegovi z práce tajného agenta nebo rovnou mimozemšťana. Není vyloučené, že se k domnělému dvojníkovi začne chovat agresivně a člověk trpící Capgrasovým syndromem je proto často svému okolí nebezpečný. Syndrom dostal své jméno podle francouzského psychiatra, který jej v roce 1923 popsal. I v tomto případě se může vyskytovat jako průvodní jev demence, schizofrenie či epilepsie a nezřídka se u člověka objeví i po vážnějším zranění hlavy.
Disociativní porucha osobnosti
Kdo by neznal příběh Jekylla a Hyda. Situace, kdy se v jedné osobě střídá několik různých identit, je skutečně možná s tím, že se mohou střídat po několika hodinách stejně jako po několika letech. Jedná se ale jen asi o procento lidí, kteří mají disociativní poruchu osobnosti. Mnohem častěji se choroba projevuje v podobě problémů s pamětí, emocemi, vnímáním či chováním.
Klüver-Bucyho syndrom
V případě tohoto syndromu vnímá člověk neživé předměty úplně jinak než všichni ostatní. Někdo vidí v časopisu večeři, jiný v automobilu potenciálního partnera. Oboje pak působí poněkud divně, zvláště v případě, kdy se tyto pocity dostanou navenek na veřejnosti. I tento syndrom tak člověku dříve či později zničí život. Není třeba dodávat, že ani na Klüver-Bucyho syndrom neznáme žádný lék.
Reduplikativní paramnézie
Jestliže lidé trpící Capgreasovým syndromem věří, že lidé v jejich okolí byli něčím či někým vyměněni za dvojníky, pacienti s reduplikativní paramnézií mají za to, že vyměněno či přeneseno bylo celé místo, kde se nachází. Pro nás je zajímavé i to, že první případ této poruchy byl popsán v roce 1903 českým lékařem Arnoldem Pickem. Tato choroba postihuje pacienty s demencí i dalšími duševními chorobami, stejně tak se ale může objevit po cévních mozkových příhodách, po úrazech hlavy nebo v případě nádorů na mozku.
Zdroje informací: https://www.onlinepsychologydegree.info/terrifying-mental-disorders/