Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ikonické zábradlí na přídi Titaniku už neexistuje. Jeho pád předznamenává osud celého vraku

Foto: NOAA/Institute for Exploration/University of Rhode Island (NOAA/IFE/URI)., Public domain, via Wikimedia Commons

Zábradlí na přídi Titaniku je možná nejznámější částí celé lodi

Zábradlí na přídi legendárního Titaniku zná asi většina lidí na světě. Ve filmu z roku 1997 je totiž kulisou těch neslavnějších scén. Poslední expedice k vraku ale ukazují, že již není na svém místě.

Článek

Zábradlí zapsané do historie

Je to asi nejikoničtější scéna celého filmu Titanic z roku 1997: Leonardo di Caprio jako Jack vyzve Kate Winslet coby Rose k tomu, aby si na přídi lodi stoupla se zavřenýma očima na zábradlí. Moment, kdy Kate oči za tónů romantické hudby otevře a zvolá své dnes již klasické „I´m flying!“ se zapsal do dějin kinematografie a padlo mu jistě za oběť nemálo papírových kapesníčků připravených po boku romanticky založených filmových fanoušků.

Zábradlí na přídi Titaniku film ještě více proslavil, proslulým bylo ale i bez něj. Objevilo se totiž i na jedněch z prvních záběrů, které do světa poslal Robert Ballard poté, co v roce 1985 vrak lodi objevil. Poslední záběry pořízené v letošním roce ale ukazují, že jeho podstatná část o délce asi 4,5 metru už na vraku chybí. Nepochybně došlo k jeho odtržení z trupu lodi a ke zřícení na dno. Je to připomínka toho, že osud lodi je zpečetěn.

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Titanic opouští Southampton na své první a poslední cestě do Ameriky

Jak Titanic chátrá

Vrak lodi Titanic leží na mořském dně, 3 800 metrů pod hladinou, od 15. dubna 1912, tedy více než 112 let. Po celou tu dobu všechny jeho části konzumují mikroorganismy, které celou strukturu nenávratně mění a ničí. Na mnoha místech dochází ke zhroucení celých struktur, např, v kabinách. I kapitánova koupelna již padla za oběť času, resp. bakteriím.

V průběhu letošního léta stav Titaniku analyzovala mise, během níž bylo pořízeno na dva miliony snímků ve vysokém rozlišení. Celá sada by měla sloužit mimo jiné i k tomu, aby mohl být vytvořen detailní 3D virtuální model lodi. Je to důležité proto, že Titanik ztrácí každým dnem něco málo ze své podoby.

Za korozi Titaniku jsou tedy zodpovědné především bakterie, nikoliv souběžné působení kyslíku a vody tak, jako na povrchu. Zajímavostí je, že podrobné studium procesu koroze Titaniku umožnilo objevit některé do té doby neznámé druhy bakterií, jedna z nich dostala dokonce po lodi i jméno - Halomonas titanicae.

Podstatné ale je, že koroze oslabuje jednotlivé struktury, které se potom vlastní vahou hroutí. Otázkou je, jak dlouho ještě vrak vydrží alespoň v podobě, která stále ještě loď připomíná. Za nějaký čas už bude Titanic jen neforemnou hromadou trosek. Na to, že tato doba není tak daleko jak by se mohlo zdát ukazuje fakt, že Titanic přichází díky bakteriím o 130 – 200 kg železa každý den (viz článek zde).

Jak dlouho tedy Titanic ještě vydrží? Vědci věří, že bakterie spořádají všechno jeho železo za dalších 280 – 420 let. Čas ukáže, zda v té době bude ještě Titanic lidstvo fascinovat tak, jako dnes.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz