Hlavní obsah
Cestování

Jak dobře znáte kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Foto: Pixabay

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou

V Česku není moc známějších památek než poutní kostel na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Nechybí ani na seznamu UNESCO. Co o něm ale víte?

Článek

Klenot u Žďáru nad Sázavou

Na kopci Zelená hora, na okraji Žďáru nad Sázavou, se tyčí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. Jedná se o vrcholné dílo jednoho z nejgeniálnějších architektů nejen naší historie. Plným právem je jednou z českých památek UNESCO a těší se zcela výsadnímu postavení mezi našimi památkami obecně.

Navštívit kostel sv. Jana Nepomuckého není nic těžkého, otevřen je celoročně. Mimo sezónu je přístupný o víkendech, případně některé jiné konkrétní dny v týdnu, mezi květnem a zářím potom každý den. Vždy se sice vyplatí zkontrolovat si, zda nejsou standardní prohlídky omezeny například z důvodu svateb, nebo církevních obřadů. To je ale to nejmenší. Důležité je, že se sem můžete vypravit prakticky kdykoliv. A stojí to za to!

Vrcholné dílo Jana Blažeje Santiniho Aichela

Jan Santini Aichel se narodil v Praze v roce 1677 jako syn kameníka. Již od narození byl ale ochrnutý na poměrně velkou část těla, což mu zabránilo pokračovat v otcově řemeslu. Z dnešního pohledu je to ale veliké štěstí. Když na konci 17. století vyrazil na zkušenou do Evropy, seznámil se mimo jiné i s novými trendy v architektuře, především té italské.

Foto: Pixabay

Schodiště ke kostelu je nedílnou součástí stavby

Po návratu do Čech začal jako architekt působit a jednou z jeho prvních staveb je kostel v Sedlci u Kutné Hory. I zde se již začalo projevovat jeho nesmírné nadání, a především schopnost uvažovat jinak než všichni ostatní. Ikonické je zde například šnekovité schodiště, které zdobí nejednu publikaci o architektuře. Je to ale poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je považován za jeho vrcholné dílo.

Santini navrhnul kostel na objednávku místního cisterciáckého kláštera a do projektu vetkal mnoho jedinečných prvků včetně číselné symboliky související s číslem pět. Podle legendy se totiž nad mrtvým tělem Jana Nepomuckého zjevilo pět hvězd, a právě proto je číslo pět přítomné i ve stavbě samotné. Kostel má půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy, má pět oltářních výklenků, je zde pět východů, nad hlavním oltářem se vznáší pět hvězd a pět andělů. Kolem kostela se pak rozkládá prostor ohraničený ambitem ve tvaru hvězdy deseticípé.

Právě prostor mezi vlastním kostelem a ambitem doznal v posledním období největší změny v rámci rekonstrukce po roce 2013. Santini totiž navrhl poutní kostel, který měl mezi kostelem a ambitem volný prostor, nejednalo se v žádném případě o prostor hřbitovní. Na konci 19. století ale kostel chátral a církev již neměla v úmyslu financovat opravy poutního kostela, pro který neměla významnější využití. Úspěšný pokus o záchranu kostela sv. Jana Nepomuckého spočíval právě v tom, že došlo k jeho přeměně na hřbitovní kapli a zmíněný prostor mezi kostelem a ambitem se stal hřbitovem. Tak jej ale Santini nezamýšlel a jednou z podmínek UNESCO pro zapsání místa na prestižní seznam bylo právě přestěhování hrobů. K němu skutečně došlo a dnes celý areál vypadá opět tak, jak architekt zamýšlel.

Výlet pro celou rodinu?

Při hodnocení významu kostela nejde jen o tvary stavby ale i o to, jakou atmosféru v ní v různých fázích dne vytváří sluneční světlo nebo o dynamiku stavební hmoty. Kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou je zkrátka ztělesněním toho co Santini představoval: tedy geometrickou dokonalost, tajemnou symboliku a jedinečnou atmosféru.

Santiniho kostel můžete zařadit jako hlavní zastávku na asi tříkilometrovém okruhu kolem Konventského rybníka, který najdete pod vlastním kostelem. Začít můžete na parkovišti u zámku ve Žďáru nad Sázavou ze kterého se vydáte směrem k rybníku a přes jeho hráz se dostanete ke schodišti, které vede právě ke kostelu. Až si jej prohlédnete, vraťte se zpět k rybníku a pokračujte po cestě, která je současně naučnou stezkou Okolo Zelené hory. Nedlouhá a nenáročná stezka je ideální i pro kočárky. Obdivování vrcholu barokní architektury tak můžete spojit s procházkou, kterou si užije skutečně celá rodina.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz