Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Jak se bránit žralokům? Zachovejte klid a nevěřte mýtům

Foto: Brána do světa

Žralok nemá dobrou pověst. Je to k němu nefér, jak ale praví staré moudro: kdo je připraven, není překvapen.

Když v roce 1975 natočil Steven Spielberg své Čelisti, ze žraloků se stali rázem obávaní mořští agresoři. Ve skutečnosti se v moři spíše utopíte, než by vás kousl žralok. Přesto ale příprava neuškodí.

Článek

Nebojte se žraloků

Předtím, než se rozepíšeme o taktice obrany proti žralokům, je třeba si uvědomit, že se skutečně jedná o velmi nepravděpodobnou situaci a lidé by měli na žraloky pohlížet jinak než jako na krvelačné nestvůry. Vyloučit však nelze v životě nic, a proto i útok žraloka čas od času nastane. Naprostou většinu z nich má na svědomí trojlístek žraločích druhů zahrnující velkého bílého žraloka a druhy pojmenované tygří a býčí.

Většina žraločích útoků na člověka je hlášena ze Spojených Států, z Jihoafrické republiky a z Austrálie. I tam se ale samozřejmě lidé běžně v moři koupou. Místní úřady však na svých stránkách většinou poskytují návody, jak se chovat v případě, že se v moři se žralokem skutečně setkáte.

Pravidla pro setkání s legendárním predátorem

Rady, které výzkumné instituce či úřady lidem dávají, lze rozdělit do dvou skupin. V té první jsou shromážděny tipy pro minimalizaci rizika samotného setkání. V té druhé jsou potom rady, kterým je třeba se řídit ve chvíli, kdy již máte žraloka na dohled.

Začněme první skupinou tipů, tedy pravidly pro prevenci. V první řadě nechoďte do vody za tmy, ať již úplné, nebo počínající. Právě v této době jsou totiž žraloci nejaktivnější a pravděpodobnost setkání s nimi o něco málo vzroste. Vyhýbejte se také plavání v místech, kde se rybaří, nebo kde jsou z lodí shazovány do vody zbytky zpracovávaných ryb, nebo jiného masa. Vy sami byste pokud možno neměli krvácet.

Dalšími místy, která mají žraloci rádi jsou oblasti v blízkosti strmých podvodních srázů, nebo vysokých písečných přesypů. Také kalné vody či ústí řek jsou jejich oblíbenými místy. Hejna menších ryb znamenají pro žraloka zdroj potravy a pokud tedy uvidíte například mořské ptáky, jak ryby z vody vytahují, raději se k danému prostoru příliš nepřibližujte.

Žraloci mají až překvapivě dobrý zrak, přičemž jsou vysoce citliví především na barevný kontrast. Plyne z toho především to, že žraloka přilákáte spíše na barevné plavky nebo lesklé ozdoby. Právě ty, mohou žralokům připomínat lesk rybích těl. Jedná se také o živočichy zvědavé, kteří budou chtít prozkoumat každé šplouchnutí. Čím víc budete ve svém okolí vířit vodu, tím spíše žralok dorazí.

Tou vůbec nejdůležitější radou ale je, abyste poslouchali místní autority, konkrétně úřady, bezpečnostní složky, nebo plavčíky. Pokud vám budou říkat, že za písečný přesyp do hluboké vody byste chodit rozhodně neměli, tak je zkrátka poslechněte.

Žraločí pohled z očí do očí

V okamžiku, kdy ve vodě zahlédnete ikonickou ploutev, nebo jinou část žraločího těla, na prevenci už je pozdě. Dobrou zprávou je, že s největší pravděpodobností bude jen tak proplouvat kolem. Zachovejte proto klid, soustřeďte se na to, abyste k němu byli vždy čelem a pomalu bez cákání a prudkých pohybů, se od něj začněte vzdalovat.

Pokud si vás žralok nějak nevšímá a jen plave kolem, zkuste se spíše schoulit do jakéhosi klubíčka a nijak na sebe neupozorňovat. V případě, že se na vás žralok zaměří a zamíří k vám, stále to neznamená, že na vás nutně zaútočí. V tuto chvíli už se ale naopak vyplatí své tělo opticky co nejvíce zvětšit.

Pořád dbejte na oční kontakt a vyvarujte se prudkých pohybů. Teprve až když selže vše ostatní a žralok se vás rozhodne kousnout, snažte se jej jakkoliv zasáhnout do citlivých oblastí, kterými jsou čenich a žábry. Dát ránu pod vodou je samozřejmě dost obtížné, uvedená místa jsou naštěstí opravdu hodně citlivá a k tomu, aby to žraloka zabolelo, není potřeba nijak velké síly.

Na delfíny nespoléhejte

V souvislosti s obranou proti žralokům se občas zmiňuje, že pokud ve vodě uvidíte delfíny, žraloci se na daném místě nebudou vyskytovat a kdyby přece jen ano, delfíni vám pomohou a zaženou ho. Je to sice pěkný příběh, s realitou ale moc společného nemá. Je sice pravda, že je známo několik málo případů, které by bylo možno s trochou fantazie tímto způsobem interpretovat, jedná se však spíše o náhodu a souhru okolností, navíc extrémně vzácnou. Žraloci a delfíni mají ve skutečnosti velmi podobný jídelníček a pokud v dané oblasti žijí oba druhy, je dost dobře možné, že si budou často nablízku, neboť vyrazí za stejnou potravou.

Pravděpodobnost, že uvedené rady na dovolené využijete, není opravdu příliš velká. Teď již ale víte, jak se chovat i v tomto případě a můžete být zase o něco klidnější. Hlavně si ale nenechte strachem ze žraloků zkazit dovolenou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz