Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Jak v USA málem došlo ke zničení jedinečného ekosystému jediným odhozením balíčku křupek

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Jeskyně v národním parku Carlsbad jsou nesmírně citlivými ekosystémy

Při pobytu v přírodě si musíme dávat dobrý pozor na to, abychom si vždy odnesli to, co jsme přinesli. Nejde jen o věc estetiky. V jednom americkém parku totiž pár křupek málem způsobilo katastrofu.

Článek

Národního park Carlsbad Caverns

Národní park Carlsbad Caverns leží v americkém státě Nové Mexiko nedaleko hranic s Texasem. Jméno má podle nedalekého města Carlsbad, a našinec tak samozřejmě zavětří nějakou tu spojitost s našimi Karlovými Vary. A skutečně, Karlovy Vary a americký Carlsbad jsou partnerskými městy. Jméno navíc dostalo město v Novém Mexiku podle svých minerálních pramenů, které mají totožné složení jako ty Karlovarské.

Spojitost s Karlovými Vary ale není to jediné, co je na Carlsbadu zajímavého. Nedaleký národní park je totiž známý pro své krásné vápencové jeskyně a další skalní útvary. Řada jeskyní tvoří jedinečné ekosystémy, které jsou často téměř dokonale odděleny od okolního světa. Jako takové jsou samozřejmě vyhledávané nejen vědci, ale i turisty. A každý turista, který do takovéto jeskyně vstoupí, po sobě zanechá určitou stopu, i kdyby to měla být jen šlápota boty. Rozhodně by ale neměl v jeskyni odhazovat žádné odpadky.

Foto: CarlsbadCavernsNPS, Public domain, via Wikimedia Commons

Krásu jeskyní Carlsbad Caverns mohou obdivovat i turisté. Měli by se ale umět chovat

Nebezpečné křupky

Tímto pravidlem se však neřídil jeden návštěvník, který v jeskyni zanechal balíček tzv. Cheetos, tedy v Americe velmi populárních křupek. Ať již se tak stalo z nepozornosti anebo šlo o důsledek jeho nevychovanosti, podstatné je, že v prostředí s téměř 100 stoprocentní vlhkostí začaly křupky okamžitě nasávat vodu a přitahovat nejrůznější mikroby a plísně. Brzy po nich se na křupky vrhli cvrčci, pavouci či dokonce netopýři. V tu chvíli začali roznášet živiny obsažené v Cheetos po celé jeskyni. Celý potravní řetězec byl najednou kontaminovaný látkami, které v tomto ekosystému nikdy předtím nebyly. V takovou chvíli vždy hrozí, že výsledkem bude například to, že některá z látek zahubí jeden konkrétní druh. V tu chvíli se ale může celý křehký ekosystém doslova rozpadnout.

Strážci parku si odhozeného balíčku všimli po čtyřech až pěti hodinách. Několik následujících deset minut potom strávili pečlivým čištěním okolní plochy tak, aby na ní nezůstal ani drobeček čehokoliv, co do jeskyně nepatří. I tak ale nepochybně došlo k roznesení určitého množství cizorodých látek po ekosystému.

Extrémní zranitelnost jeskynního ekosystému plyne samozřejmě z toho, že je malý a uzavřený. To ale neznamená, že by odpadky odhazované například v lese nefungovaly v principu stejně. Cokoliv co do přírody nepatří, může narušit vztahy mezi jednotlivými částmi ekosystému, který přestane fungovat tak, jak má. Dávejme si proto při každém výletu do přírody dobrý pozor.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz