Hlavní obsah
Aktuální dění

Jaké je to žít s nejvyšší kriminalitou? Zeptejte se Pražáků aneb co si vzít z policejních statistik

Foto: Pixabay

V roce 2024 u nás míra kriminality poklesla, co dalšího plyne z policejních statistik?

Policie koncem ledna jako obvykle prezentovala statistiky kriminality za rok 2024. Co všechno o nás a naší zemi tato čísla vypovídají? Trendy jsou vesměs příznivé ale je třeba se mít na pozoru.

Článek

Dobré zprávy: zločinnost klesá

Policejní statistiky se letos čtou o něco příjemněji než v roce 2023. Za celý loňský rok bylo evidováno 173 322 trestných činů. Ne snad, že by to bylo málo, ale je to o 8096 trestných činů méně než v roce 2023. Pokles tak činí 4,5 %.

Ze 14 krajů se loni kriminalita zvýšila pouze ve dvou z nich. V Pardubickém kraji zaznamenali policisté nárůst 5,1 %, v Moravskoslezském kraji to bylo 0,6 %. Všude jinde byl zaznamenán pokles. I vzhledem k tomu, že míra kriminality bývá přímo úměrná životní úrovni obyvatel, je to vlastně dvojitá dobrá zpráva. I když se Česká republika někdy prezentuje jako země, kde životní úroveň klesá, policejní statistiky naznačují, že tomu tak není. Buďme tomu rádi.

Nejvyšší míra kriminality byla jako obvykle zaznamenána v Praze. Bylo tam evidováno 38 435 trestných činů, což je o 2635 případů méně než v roce 2023. Naopak, nejméně trestných činů zaznamenali v Karlovarském kraji, konkrétně 4954. I zde přitom kriminalita poklesla, bylo to o 87 případů a tedy o 1,7 %.

„Triumf“ Prahy je samozřejmě očekávatelný, neboť velká města vždy přitahují kriminální živly, o to více, že je v Praze velký podíl turistů. Ani do budoucna asi nelze čekat, že by se Praha v tomto ohledu jakkoliv zlepšila. Na druhu stranu by neměla získávat navrch představa, že je Praha válečnou zónou, kde číhá zločin na každém kroku. Pražáci rozhodně nemají pocit, že by žili v nějakém permanentním ohrožení.

Co zločinci páchají

Jasnou většinu z trestných činů spáchaných v roce 2024 tvořila majetková trestná činnost. U násilné kriminality došlo bohužel k mírnému nárůstu, z 13 115 trestných činů v roce 2023 na 13 708 v roce 2024. Tato statistika je možná vůbec nejzajímavější z celého přehledu, je ale třeba číst zprávu opravdu pozorně. Uvedené zvýšení není dáno tím, že by rostl počet fyzických útoků na ulicích nebo v domácnostech. Kategorie násilné trestné činnosti totiž zahrnuje i vyhrožování a vydírání. A právě v tom je zakopaný pes. Za zvýšení počtu případů může především kriminalita páchaná v online prostředí, typicky na sociálních sítích. Na internetu trávíme stále více času a přesouváme na něj stále větší část svých životů. Rozhodně je tak třeba věnovat tomuto fenoménu větší pozornost.

Foto: Pixabay

Kyberkriminalita: na celkovém počtu trestných činů se podílí více než deseti procenty

Čtenářsky nejvděčnější kategorií jsou samozřejmě vraždy. Policie v loňském roce vyšetřovala celkem 151 trestných činů vraždy, což je o osm méně než v roce 2023. Pachatele vraždu skutečně dokončili v 69 případech, o 75 dalších vražd se pokusili a sedm jich připravovali. Jako vždy platí, že většina vražd byla motivována osobními vztahy. Různé neshody byly příčinou 93 vražd, nebo pokusů o ně. Stále tedy platí, že oběti vražd své vrahy ve většině případů znají.

Speciální kategorii trestných činů tvoří kyberkriminalita. Ta totiž mírně klesla a v roce 2024 tvořila 10,7 % z kriminality celkové. Jedná se o velmi zajímavé číslo, neboť to znamená, že Česká republika je jednou z mála zemí vyspělého světa, kde kyberkriminalita klesá. Policie uvádí, že je to díky efektivní prevenci a větší informovanosti obyvatel. V tomto případě se ale nabízí otázka, jak moc se liší skutečný počet případů kyberkriminality od těch registrovaných. Z logiky věci vyplývá, že právě v této kategorii bude rozdíl nejvyšší a statistika je tak pravděpodobně zatížena relativně velkou chybou. Je také třeba zmínit, že objasněnost případů kyberkriminality je pouhých 15,4 %. Celková objasněnost všech trestných činů je přitom 55 %.

Policejní statistiky také vyvracejí mýtus o tom, že zvýšená kriminalita je mezi cizinci, především Ukrajinci. Ti tvořili v roce 2024 asi 5 % stíhaných. Vzhledem k tomu, že je v Česku 600 000 Ukrajinců, je zřejmé, že míra zločinnosti je u nich stejná jako u většinové populace.

Co si má z policejních statistik člověk vzít?

Česká republika patří k nejbezpečnějším zemím světa, a i když tento žebříček není ani zdaleka vyhodnocován jen na základě míry kriminality, lze říci, že ta nám naši pozici nijak výrazně nezhoršuje. Trestných činů ubývá, lidé nemají potřebu páchat trestné činy v žádné zvýšené míře a není zde ani žádná homogenní skupina, která by za kriminalitou u nás stála.Neznamená to ale, že kriminalita není tématem a bezpečnost není jednou z priorit, které by měly všechny vlády přijímat.

Je také zřejmé, že stále důležitější roli hraje kriminalita páchaná na internetu. A i když i v této kategorii jsou statistiky příznivé, je třeba ji věnovat stále větší a větší pozornost. Nejde jen o bezpečnostní složky, ale i o nás samotné. Na internetu je zkrátka třeba stejné opatrnosti jako při cestě nočními ulicemi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz