Hlavní obsah

Jaké jsou 3 nejjedovatější druhy hmyzu žijící v Česku? Na pavouky zapomeňte, rekordy drží jiní

Foto: Siga, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Za našeho nejjedovatějšího brouka je většinou považován puchýřník lékařský.

Výlety do české přírody nepovažujeme většinou za příliš nebezpečnou aktivitu, na rozdíl od potápění se v hlubinách oceánů nebo sledování lvů na safari. I u nás ale žijí jedovatí živočichové.

Článek

Jedovatý hmyz

Zapomeňte na vlky nebo hady, těmi nejnebezpečnějšími živočichy jsou u nás zástupci hmyzí říše. Že se vám to nezdá? Tak si vzpomeňte na klíšťata a na to, kolik lidí každoročně nakazí encefalitidou nebo lymskou boreliózou. A co bodavý hmyz, který pro alergiky představuje doslova smrtelnou hrozbu? Máme ale i jiné druhy, které nás dokážou pěkně potrápit. Tohle jsou ty, které si vysloužili místo v žebříčku těch nejjedovatějších.

Puchýřník lékařský

Tento brouk, který dorůstá do velikosti 12–20 mm, zaujme na první pohled svojí kovově zelenou barvou. Nejčastěji ho můžete zahlédnou na stromech nebo větších keřích, jejichž listy konzumuje. Ve chvíli, kdy se cítí ohrožen, vylučuje puchýřník tekutinu, která jednak opravdu strašně páchna, ale současně je natolik toxická, že vám na kůži způsobí puchýře.

Hlavní a nejnebezpečnější složkou této tekutiny je kantharidin. Jedná se o látku, která kromě toho, že dráždí kůži, dokáže také vyvolat erekci. V minulosti se pod jménem španělská muška používala jako přírodní viagra. Problém ale je, že není těžké překročit maximální dávku a potom může být i smrtelná.

Majka fialová

Stejnou látku, tedy kantharidin, vylučuje i majka fialová, jedná se o černého lesklého brouka, až 4 cm velkého. Pokud byste vzali tohoto brouka do rukou (což byste neměli dělat už jen proto, že je chráněný), začne se bránit vylučováním žluté tekutiny s obsahem kantharidinu. To pravé nebezpečí ale nastává ve chvíli, kdy byste jed pozřeli. Dospělí to většinou neudělají, ale u děti, které si chtějí prohlédnout zajímavého brouka, to vyloučit nelze. Tak buďte opatrní.

Foto: Zonki , Public domain, via Wikimedia Commons

Majka fialová: krásná, chráněná a jedovatá.

Bekyně zlatořitná

Pomyslné třetí místo v našem žebříčku patří housence jménem bekyně zlatořitná. Jedná se o vývojovou fázi motýla, který je obecně považován za problematického a škodlivého. Hlavní charakteristikou bekyně ve formě housenky je její chlupaté tělo. Chloupky jsou základním prvkem jejího obranného mechanismu.

Ve chvíli, kdy se jich dotknete, zlomí se a na kůži vyvolají alergickou reakci, která vyústí v tvorbu puchýřů a otoků. Svědění a pálení postiženého místa může přetrvávat i několik dní. I tato housenka tak může člověku hodně znepříjemnit život.

Foto: Michel Langeveld, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Bekyně zlatořitná ve stádiu housenky. Její chloupky dokážou člověku nadělat dost nepříjemností.

Popsat nějaký druh jako „nejjedovatější“ je ošemetné, neboť tuto vlastnost lze posuzovat z několika hledisek. To ale nic nemění na tom, že na tyto tři uvedené druhy hmyzu byste opravdu v přírodě raději sahat neměli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz