Hlavní obsah
Cestování

Krása slovenských památek: Kapušanský hrad u Prešova

Foto: Ing.Mgr.Jozef Kotulič, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pohled na Kapušanský hrad u Prešova je vskutku monumentální

Česká republika patří k zemím s největší hustotou hradů a zámků na svém území. Slovensko si s námi ale příliš nezadá. A jedním z nejzajímavějších slovenských hradů je ten Kapušanský.

Článek

Kde hledat Kapušanský hrad

Necelých 10 km severovýchodně od Prešova, třetího největšího slovenského města, leží malá obec Kapušany. Na ní shlíží z výšky monumentální zřícenina Kapušanského hradu (slovensky samozřejmě Kapušianského), který patří k nejzajímavějším a určitě potom k nejfotogeničtějším hradním zříceninám na celém Slovensku. Pokud se budete pohybovat v oblasti východního Slovenska, tuto historickou památku byste proto rozhodně neměli minout.

Historie Kapušanského hradu

První zmínku o Kapušanském hradu lze najít již v listinách pocházejících z roku 1249. Původním úkolem tohoto hradu bylo chránit strategicky významnou stezku vedoucí z Prešova na sever. Kapušanský hrad ale nebyl ani zdaleka prvním, který se stal předmětem sporů mezi šlechtici. Již v roce 1312 se z něj proto stala během bojů zřícenina.

Foto: Pierre Bona, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Pohled přes propast času: Kapušanský hrad stále střeží své okolí

Až o sto let později byl potom vybudován hrad nový, který především v 16. století plnil roli obranné pevnosti proti vpádu Turků. Konec aktivní existence hradu coby fungujícího obranného objektu nastal v roce 1715, kdy Uherský sněm rozhodl o jeho vypálení a definitivním zboření. Stalo se tak z obavy, že by se Kapušanský hrad mohl stát středobodem povstání proti Habsburkům. Od té doby již napořád zůstal hrad opravdovou zříceninou.

Cesta na hrad

Areál Kapušanského hradu je volně přístupný a za přístup do něj se neplatí žádné vstupné. Výjimkou je však sezonní vstup na vyhlídkovou věž. Přístup k hradu je možný ve dvou směrech. Z Kapušan se můžete vydat po zelené turistické značce a nenáročnou cestou zvládnutelnou i s kočárkem se ke zřícenině dostanete zhruba po hodinové procházce. Druhou možností je strmá a náročnější cesta po kamenité cestě, která vede přímo k vrcholu kopce, na němž hrad stojí. Po celou sezónu se v areálu hradu konají různé kulturní akce, které jeho návštěvě dodají další plusy v podobě krásných zážitků. Návštěvníci mají možnost se zde seznámit se starými řemesly, historickým folklorem apod.

Foto: Ing. Mgr.Jozef Kotulič, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

I příroda v okolí hradu Kapušany má své velké kouzlo

Až půjdete k hradu, mějte také na paměti, že cesta vede územím s vysokým stupněm ochrany. Mnohde půjdete kolem míst s jedinečnými přírodními ekosystémy, a proto je na cestě zakázáno chodit mimo vyznačené trasy nebo dokonce sbírat lesní plody, lovit hmyz, rušit dravé ptáky apod.

Proč je hrad právě Kapušanský?

O strategickém významu hradu svědčí i jeho samotné jméno. Slovo Kapušanský totiž pochází z maďarského slova kapa, tedy brána. A Kapušany takovou bránou byly, právě zde se totiž nacházel přechod do Polska a vybíralo se zde mýto.

Závěr

Kapušanský hrad vypadá skvěle zvenku a zespoda, také pobyt v jeho areálu je ale nesmírně působivý a uvidíte, že výšlap bude stát za to. Slovensko zkrátka nejsou jen Tatry a tato místa rozhodně stojí za návštěvu u našich sousedů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz