Článek
Nehody horkovzdušných balónů existují, ale…
Jen málo věcí na světě je opravdu stoprocentních. Takže ano, i horkovzdušný balón může mít nehodu. Koneckonců, nejsou to ani dva týdny, co záběry hořícího balónu padajícího k zemi obletěly sociální sítě. Počet obětí se v tomto případě zastavil na osmi lidech.
Vůbec nejhorší tragédie horkovzdušného balónu se potom udála v roce 2013 v egyptském Luxoru. Laxní dodržování bezpečnostních předpisů v Egyptě vyústilo v katastrofu, při níž zemřelo 19 z 21 lidí na palubě. Konkrétní příčinou byla netěsnost palivového systému, která způsobila explozi a následné zřícení hořícího balonu.
A když už jsme u těch nehod balonů: ta vůbec první se udála v roce 1785. Ponechme stranou fakt, že se nejednalo o balón horkovzdušný, a přesto nehodu zmíníme. Zkrátka proto, že je zajímavá. Francouzský vzduchoplavec Jean-François Pilâtre de Rozier a jeho kolega Pierre Romain se se svým balónem zřítili do vod kanálu La Manche a stali se tak prvními obětmi leteckého neštěstí v historii.
Ale fakt, že existují nehody balónů neznamená, že by se jednalo o nějak zvlášť nebezpečnou aktivitu, právě naopak. Často se uvádí, že letecká doprava je nejbezpečnější způsob dopravy vůbec a je to tak správně. Pokud ale leteckou dopravu rozdělíme na několik různých kategorií, zjistíme, že balónové létání je statisticky bezpečnější než let klasickým letadlem. Pokud se tedy nebojíte nastoupit do letadla při letu na dovolenou, neměli byste mít problém ani s balónem. Opět platí, že nejnebezpečnější fází vašeho výletu bude cesta autem k místu vzletu.
Proč je balón tak bezpečný?
Balónové létání je tedy velmi bezpečné. Proč tomu tak je? Hlavní důvod je prostý: horkovzdušný balón je technicky vlastně velmi jednoduché zařízení a využívá ty nejzákladnější fyzikální principy. Pamatujete si ze školy Archimedův zákon? Tak víte, proč takový balón létá. Nic složitějšího v tom není. A jak známo, čím jednodušší princip, tím méně existuje možností, co se může pokazit.
Horkovzdušné balóny navíc musí splňovat všemožná bezpečnostní pravidla. Jde např. o to, že při absolutním výpadku zahřívání vzduchu, kdy balón začne logicky sám od sebe klesat, nepřevýší jeho rychlost 7 m/s, což je asi tolik, jako když skočíte z 2,5 metru. To sice asi většinou neděláte, ale tady vás bude chránit pevný koš, který je na takové nárazy s rezervou projektovaný.
Mimochodem, o balónovém létání panuje jeden velký mýtus. Ten spočívá v tom, že balón nelze řídit. To není pravda, pilot dokáže balón kormidlovat s udivující přesností. A i když samozřejmě jistá omezení existují, není to tak, že balón vzlétne a letí neřízen a nazdařbůh. Tak tomu opravdu není.
Zkrátka a dobře, let balónem je dobrodružství, které stojí za to, neboť i přes adrenalin, který pocítíte, budete ve větším bezpečí než po cestě autem na chalupu.
Zdroje informací: https://www.geriwalton.com/the-first-fatal-balloon-accident/