Článek
Kde hledat město Matera
Malé městečko Matera byste našli na samém jihu Itálie v kraji Basilicata. Město neleží u moře a v průběhu historie neměl nikdo ani žádné jiné důvody k tomu, aby jej pozvedl na nějakou vyšší úroveň. Lidé zde byli vždycky chudí, dokázali si ale poradit.
Mnoho z nich si v minulosti tesalo svá obydlí přímo do skály. V těchto jeskynních domech se pak žilo ještě poměrně nedávno, a i proto byla Matera městem, které Italové považovali za svoji ostudu. Diktátor Benito Mussolini dokonce Materu nazval místem, které je dobré tak maximálně pro vnitřní vysídlení nechtěných.
Časy se ale mění a v roce 2019 se Matera dokonce stala hlavním evropským městem kultury v reakci na to, že si turisté uvědomili jedinečnost tohoto místa a začali jej navštěvovat ve velkém. Není divu, architektura a jedinečnost Matery rozhodně stojí za vidění.
Co je v Mateře k vidění
Matera stojí na místě, které je nepřetržitě obýváno již od doby kamenné. Tento fakt činí z Matery jedno z nejstarších měst na světě. Lidé si zde nejprve hloubili zmíněné jeskyně, ze kterých se postupně stávaly třeba kostely. Těm nejchudším ale stále sloužily k bydlení. Od 18. století se pak začalo stavět i nad zemí a vznikla tak prakticky dvě města v jednom. V tom prvním bydleli ti nejchudší z chudých, prakticky všichni negramotníí, nemajetní a bez vyhlídek na lepší budoucnost. V tomto prostředí vládla taková bída, že dospělosti se ještě v 19. století a na začátku toho 20. dožívala dospělosti pouhá polovina ze všech narozených dětí.
Druhé, nadzemní město bylo domovem bohatých a rostly zde krásné paláce i prostorná náměstí. Tento kontrast zde objevíte i dnes, naštěstí už ale jen jako historickou zajímavost. Dnešní turisté pak budou nepochybně obdivovat především starou část, které se říká Sassi di Matera, v překladu Kameny Matery.
V celé oblasti Matery se dnes nachází na 150 podzemních kostelů. Jednoznačně nejznámější je mezi nimi La Cripta del Peccato Originale, tedy krypta prvotního hříchu. Jedná se o chrám, který svému účelu přestal sloužit již okolo roku 850. I po téměř 1200 letech jsou zde ale stále patrné nástěnné malby, které díky době svého vzniku obsahují jak západní, tak východní křesťanské motivy. I díky tomuto chrámu je skalní město Sassi di Matera vytesané do vápencových skal Murge zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Vysloužilo si také přezdívku „skalní Sixtinská kaple“.
Závěr
Ještě v 50. letech 20. století se v jeskyních tísnilo 12 000 lidí žijících v naprosto nevyhovujících podmínkách. Tehdejší italská vláda rozhodla o definitivním konci tohoto způsobu života a obyvatele přestěhovala do nových bytů. Ze Sassi di Matera je proto dnes to, co odpovídá moderní době: historická a kulturní památka, která naštěstí nikam nezmizela, ale z hlediska skutečného využívání pro bydlení už je dávno překonaná.
Jak bylo napsáno v úvodu, je dost možné, že Materu vlastně dobře znáte. Pro svoji unikátnost láká totiž také filmaře. A protože připomíná ze všeho nejvíce Jeruzalém v době před 2000 lety, není divu, že právě zde se natáčely filmy jako Umučení Krista nebo Evangelium sv. Matouše. Budete-li mít cestu na jih Itálie, Materu si nenechte ujít.
Zdroje informací: