Článek
Budva: město s fascinující historií
Pobřeží Jadranu bylo v centru dění v době, kdy o sobě evropská civilizace začala dávat vědět. I proto si stejně jako mnoho jiných měst v této oblasti prošlo mnoha historickými etapami, při nichž patřilo pod většinu historicky významných civilizací v regionu.
Oficiálně byla Budva založena v pátém století před naším letopočtem a v průběhu následujících staletí se zde ve vládě střídali Řekové, Římané, Byzantinci, Benátčané a řada dalších. Každá z těchto kultur potom samozřejmě zanechala na tváři Budvy svoji stopu. Historie je tudíž tím, co sem láká opravdu hodně cestovatelů. Město má starobylé centrum, které je stále obklopené středověkými hradbami a jehož úzké uličky, kamenné domy, historické kostely, i malebná zákoutí vytvářejí jedinečný genius loci.
Mezi nejvýznamnější památky města Budva patří pevnost Citadela. Někdy se pod pojmem Citadela myslí celé staré město, jindy pevnost postavená na troskách středověkého kostela. Z církevních staveb je zde katedrála sv. Jana Křtitele, nebo kostel sv. Trojice. Procházka ulicemi starého města je doslova cestou časem. Na každém rohu tady objevíte kousek historie.
Budva a noční život
Městu Budva je někdy přezdíváno „černohorské Miami“. Důvod je ten, že bary, nočními kluby a plážovými večírky se to tady doslova jen hemží. Noční život v Budvě je rozmanitý a každý si tu najde to své. Někdo dá přednost klidnému posezení u skleničky vína, jiný raději vyrazí do nočního klubu. Zábava tady pokračuje až do brzkého rána. Milovníci divokého nočního života se soustřeďují kolem pláží a baví se celou noc.
Budva je známá také svými krásnými, většinou písčitými plážemi. Celá riviéra má na délku asi 40 km a krásných pláží je na ní víc než dost. Tou vůbec nejslavnější je takzvaná slovanská pláž, jejíž délka je více než 1,5 km. Na rozdíl od řady jiných je oblázková. Lemují ji bary i půjčovny vybavení pro vodní sporty všeho druhu. Za návštěvu určitě stojí také pláž Mogren. Ta je zajímavá proto, že se k ní dostanete po cestě, která je vytesaná do skály. Celkově je pláží asi 35 a prozkoumat je všechny během jedné dovolené asi nestihnete.
Co si dát v Budvě dobrého
Dalším dobrým důvodem pro návštěvu Budvy je i skvělá černohorská kuchyně. V Černé Hoře se kombinují gastronomické vlivy Středozemí a Balkánu. Mezi typická místní jídla patří Pljeskavica (masová placka), nebo čevapi (místní variace na klasické čevapčiči). Velmi často se podávají také ryby, nebo místní sýry. Nemůžete také odjet, aniž byste vyzkoušeli místní vína.
Kam se vydat v okolí
Budva je dobrým výchozím bodem pro poznávání okolí, jeho přírodních krás i historických památek. Zajímavý je například nedaleký Sveti Stefan ležící na kusu pevniny, který je se zbytkem spojen jen velmi úzkou písečnou cestou. Historicky je to velmi zajímavé místo, dnes se však proměnilo v turistický resort. Minimálně za podívání ale Sveti Stefan stále stojí.
Druhou zajímavou destinací je potom národní park Lovćen. Ten svým návštěvníkům nabízí řadu krásných turistických tras a výhledů. Pokud vystoupáte až na vrchol stejnojmenné hory, můžete navštívit mauzoleum černohorského národního hrdiny Petroviče-Njeogoše. Jeho jméno asi našinci nic moc neřekne, proč ale nepoznávat Černou Horu i skrze její historii.
Město Budva je zkrátka velmi zajímavou destinací, kterou zatím objevilo jen málo Čechů. Je na čase to napravit.
Zdroje informací: https://www.radynacestu.cz/magazin/budva/