Článek
Virální fotografie se špatným popiskem
Lidé, kteří tyto fotografie po internetu šíří, většinou tvrdí, že je na nich zobrazeno místo, kde se setkávají dvě různá moře. Jejich vody se údajně navzájem nemísí a narážejí do sebe jako dvě pevné zdi. Fotografie potom umisťují třeba na rozhraní Baltského a Severního moře, do Aljašského zálivu, kde se potkává Tichý oceán s Beringovým mořem, či do jižní Afriky na rozhraní mezi Atlantikem a Pacifikem.
Uvedený titulek je samozřejmě velice poutavý a ve spojení s obrázkem vytváří dojem něčeho jedinečného. Není potom velký problém přijmout jako fakt, že se skutečně díváme na dva oceány, jejichž vody se nemohou mísit. Všechno je ale trochu jinak. Ve skutečnosti se přitom díváme především na doklad toho, jak s námi internet dokáže manipulovat. Obrázky jsou přitom většinou pravé, jen jejich popis je jiný.

Cape Agulhas: asi nejznámější oceánské rozhraní.
Jak je to ve skutečnosti?
Nejznámější obrázek na toto téma, který po síti koluje, pochází z roku 2010 a pořídil jej fotograf jménem Kent Smith během své letní plavby po Aljašském zálivu. Na stejném místě pořídil podobný snímek v roce 2007 také oceánograf Ken Bruland z Kalifornské univerzity. Ten se také snaží vysvětlovat, co přesně na fotografii je, a že to rozhodně není žádné nemísitelné rozhraní mezi dvěma oceány.
Bruland se se svými kolegy zaměřoval na výzkum toho, jak velké mořské víry o průměru stovek kilometrů dokážou transportovat na velké vzdálenosti obrovské množství ledovcových usazenin. Tyto sedimenty se do oceánu dostávají z řek, jako je třeba aljašská Copper River ústící do oceánu východně od zálivu Prince Williama. Vědcům šlo především o železo, platí to ale i pro další materiály ledovcového původu.
A právě tento fenomén je zachycen na populárních fotografiích, které sbírají miliony shlédnutí. Jakmile se řeky vylijí do oceánu, jejich voda plná ledovcových sedimentů začne cirkulovat ve zmíněných vírech. Takovýto oblak sedimentů je potom mylně označován za vodu některého z oceánů, která se stýká s oceánem jiným. Ale nejen, že na fotografiích nejsou dva rozdílné oceány, pravda není ani to, že se dvě vodní masy nemohou mísit. K promíchávání samozřejmě dochází, chvíli to ale trvá a za určitých podmínek může být ono rozhraní dobře viditelné.
Není to poprvé ani naposled co si internet poněkud vymýšlí. Na druhou stranu to ale neznamená, že některá oceánská rozhraní nemohou být skutečně zajímavá. Takové místo je v Jihoafrické republice, přesněji na místě zvaném Střelkový mys, anglicky Cape Agulhas. Zde poledník pomyslně odděluje Atlantik od Indického oceánu, a i když zde nenarazíte na tak jasně definované rozhraní jako na virálních fotografiích, pokud se zkusíte vykoupat na dvou místech na pacifické i atlantické straně pomyslného rozhraní, které budou od sebe vzdáleny alespoň několik stovek metrů, možná si povšimnete rozdílů v teplotě vody.