Článek
Seznamte se s mouchou domácí
Na světě žije asi 120 000 druhů různých much. Ta, kterou máme na mysli, je z nich na světě nejhojnější. Je to pravděpodobně důsledek i toho, že se naučila profitovat z lidské blízkosti a vedle nás je jako doma. Vzhled mouchy známe asi úplně všichni. Dost možná ale nevíte, co všechno dovede a jak vlastně žije. Tohle jsou některé z jejích nejzajímavějších charakteristik.
Moucha žije pouhý měsíc
Až vás bude v létě nějaká moucha otravovat, můžete se jí škodolibě posmívat, neboť nejpozději za měsíc už nebude naživu (pokud jí tedy ještě život nezkrátíte plácačkou). Životní cyklus mouchy je totiž velmi krátký. Z nakladených vajíček se vyvinou larvy, které se následně promění na kukly, a z té s potom vylíhne dospělá moucha. Od vajíčka po dospělce to ale moucha zvládne za nějakých sedm až deset dní a ve své finální podobě potom žije maximálně zmíněné čtyři týdny. Za zmínku stojí i fakt, že larvy se živí bakteriemi, a proto samičky kladou vajíčka do organického materiálu, který podléhá rozkladu. Ideálně jde o hnijící maso nebo exkrementy.

Způsob, jakým se moucha domácí stravuje, je pro nás dosti odpudivý.
Mouchy mají rády teplo
Muší larvy se nejrychleji vyvíjejí při teplotách 30 až 35 stupňů Celsia. Na dospělou mouchu to je ale přece jen trochu velké horko. Ne snad, že by si mouchy libovaly v zimě, ale nejaktivnější jsou mezi 10 a 27 stupni. Až vás tedy bude v letním parnu zlobit moucha, můžete se utěšovat aspoň tím, že jí je stejné horko jako vám. Nakonec ještě zmíníme, že teploty pod nulou a nad 44 stupňů již moucha nepřežije.
Moucha a její stravovací návyky
Pokud jste se někdy zlobili, že vám moucha okusuje vaše jídlo, pak jste se zlobili špatně. Moucha nikdy nic neokusuje, protože přijímá pouze tekutou potravu. Když přistane na něčem, co se dá sníst, vyzvrátí pod sebe směs šťáv, které danou potravinu rozleptají a vytvoří z ní kaši, kterou moucha nasaje zpátky.
Všimli jste si asi i toho, že se mouchy po potravinách s oblibou procházejí. Důvod je ten, že na nohou mají mouchy chuťové pohárky. Procházení se po jídle tak pro mouchu znamená ochutnávání. Není třeba připomínat, že mouchy s velkou oblibou sedávají i na věcech dosti ošklivých. Jejich zbytky potom prostřednictvím svých nohou přenášejí na potraviny, což je něco, co rozhodně nechceme. A aby toho nebylo málo, tak je tekutá strava nutí velmi rychle a často vylučovat, klidně i na potravinách. Právě v tom tkví největší nebezpečí spojené s mouchami. Mohou totiž uvedenými způsoby přenášet na potraviny nejrůznější bakterie a nečistoty.
Dokonalé muší smysly
Moucha je z hlediska svých smyslů vybavena prakticky dokonale. Čichový orgán má umístěn na tykadlech, kde jsou chloupky opatřené čichovými buňkami. Pach hnijícího masa je schopná ucítit na vzdálenost několika kilometrů. Také muší zrak je něco výjimečného. Moucha nemá pohyblivé oči, je to ale proto, že je ve skutečnosti vůbec nepotřebuje. Jejich tvar je totiž takový, že ji zajišťují 360 stupňové zorné pole. Mouchy tedy vidí i dozadu. Má to několik důvodů. Neustále sledují své okolí a vyhodnocují případné nebezpečí, ale také prakticky pořád vyhledávají i potenciální partnery. Díky svému zornému poli potom samec svoji vyvolenou neztratí z dohledu ani při divokých vzdušných manévrech.
Pekelně rychlá moucha
Známe to dobře všichni: chceme zabít mouchu, ale ta se našemu úsilí jen směje a je ze svého místa mnohem dřív, než na něj dopadne naše ruka nebo srolované noviny. Nemusíte se kvůli tomu cítit špatně, je to totiž nerovný souboj. Moucha má mnohem rychlejší vnímání než my. Zatímco lidský mozek je schopen zpracovat asi 60 snímků za vteřinu, moucha domácí jich zvládne 250. Ale pozor, není to ani zdaleka rekord mezi mouchami. Některé druhy zvládnou i 750 snímků za vteřinu. A když už jsme u rychlosti, svými křídly dokáže moucha mávat až tisíckrát za minutu.
Chození po stropě není žádný problém
Všichni samozřejmě dobře vědí, že moucha bez problémů leze po stěnách, nebo po stropě. Jak to dělá? Na každé noze má totiž dva speciální polštářky s řadou drobných chloupků, které vylučují jakési přírodní lepidlo. Díky němu mají muší nohy dokonalou přilnavost a mohou šplhat prakticky po jakémkoliv povrchu, třeba hlavou dolů.
Let mouchy
Moucha domácí dokáže létat rychlostí až 24 kilometrů za hodinu. Její tělo je navíc pokryté chloupky, které jí umožňují vnímat proudění vzduchu. Získané informace potom muší mozek bleskurychle vyhodnocuje a díky tomu je moucha schopná okamžitě reagovat na jakoukoliv překážku s chirurgickou přesností. Při letu navíc mouchy manévrují tak, že by to při přepočtu do většího měřítka nezvládla žádná stíhačka na světě. Při některých manévrech by se hned rozpadla.
Mouchám nevadí ani let v dešti. Většinou jej sice ucítí předem a pro jistotu se schovají, když už je ale déšť přepadne venku, nic hrozného se nestane. Moucha zvládne zásah dešťovou kapkou bez úhony. Jednak má pružnou vnější kostru a jednak má k dispozici jakási kormidla či kyvadélka, která ji pomáhají vyrovnávat nerovnoměrnosti v letu.