Článek
Základní informace o Bangkoku
Thajská metropole rozprostírající se okolo řeky Čao-Praja. Je domovem asi 8 milionů lidí a v celé metropolitní oblasti žije dokonce 14 milionů lidí. Bangkok je tak jedním ze skutečných světových velkoměst. Město bylo založeno někdy před 15. stoletím jako malá zastávka na obchodních trasách. Postupně se však rozrostlo až do podoby dnešní megapole. Zastavěná plocha města činí asi 700 km2 a město všichni známe jako fascinující a nesmírně živou ukázku exotické Asie. Pojďme se ale nyní podívat na méně známá fakta o tomto jedinečném městě.
Město s nejdelším jménem na světě
Hlavní město Thajska známe všichni jako Bangkok. Jeho oficiální jméno je ale mnohem delší, má celkem 169 písmen a v překladu znamená:
Město andělů, velké město nesmrtelných, oslňující město devíti drahokamů, sídlo krále, město královských paláců, domov božských vtělení, postavené Višvakarmanem na příkaz Indry.
V originále potom zní:
Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahinthara Yutthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udom Ratchaniwet Mahasathan Amonphiman Awatansathit Sakkathattiya Witsanukamprasit
Víte, že v Bangkoku vznikl Red Bull?
V roce 1976 vytvořil v Bangkoku jeden místní lékárník jménem Chaleo Yoovidhia nápoj, který nazval Krating Daeng. O několik let později přiletěl do Thajska rakouský podnikatel Dietrich Mateschitz a byl fascinován tím, jak mu tento nápoj pomohl překonat únavu z dlouhého letu. Ihned pochopil obchodní příležitost a společně s původním vynálezcem začali nápoj prodávat po celém světě jako Red Bull. Dnes se jedná o třetí nejcennější značku nápoje na světě hned po Coca - Cole a Pepsi.
Bangkok a jeho zvláštní zákony
Každá země má některé zákony, které jsou kulantně řečeno poněkud zastaralé. I v Bangkoku několik takových platí. Je například zakázáno opouštět dům bez spodního prádla. Stejně tak nesmíte řídit motorové vozidlo s odhaleným hrudníkem. Je také zakázáno používat místní ovoce durian jako zbraň. Při pohledu na jeho ostny to ale tak nepochopitelné není.
Proč je Bangkok nazýván „Benátky východu“?
V Bangkoku stále potkáte některé plavební kanály, které slouží pro dopravu nebo pro odvodňování. Přesto by se mohlo zdát, že srovnávat Bangkok s Benátkami je poněkud přehnané. Je to ale tím, že město za posledních 200 let zásadním způsobem změnilo svoji podobu. Není to tak dávno, kdy byl Bangkok městem stojícím prakticky na vodě. Přesto má i dnes s Benátkami jednu věc společnou: pomalu se potápí.
Zdroje informací: https://facts.net/world/cities/44-facts-about-bangkok/