Hlavní obsah
Zdraví

Nejmenší kardiostimulátor na světě se může stát nejvýznamnějším medicínským průlomem za dekády

Foto: Pixabay

Onemocnění srdce jsou nejčastějšími příčinami úmrtí nejen u nás.

Nejen v České republice jsou onemocnění srdce tou nejčastější příčinou úmrtí. Jakýkoliv pokrok v jejich léčení má proto potenciál zásadním způsobem ovlivnit dobu dožití. Jeden takový byl dosažen.

Článek

Kardiostimulátor menší a ještě menší

Kardiostimulátory jsou v dnešní době již víceméně běžnou věcí a umožňují mnoha lidem s nemocným srdcem po celém světě vést v zásadě normální život. V současné době ale znamená zavedení kardiostimulátoru náročnou operaci, se kterou se pojí řada potenciálních problémů. Ty zahrnují vznik infekcí, tržných ran a perforací nebo třeba nechtěné pohyby napájecího zdroje přístroje. Nový typ kardiostimulátoru, který představili vědci a inženýři z americké Northwestern University v Chicagu.

Na první pohled zaujme tento přístroj svoji miniaturní velikostí. Nejedná se však o jedinou jeho zvláštnost. Úžasných vlastností má totiž celou řadu. Zmíněný kardiostimulátor je menší než obyčejné zrnko rýže. To umožňuje mimo jiné i jeho injekční aplikaci. Jinými slovy, pro jeho zavedení do těla není třeba žádná operace, ale pouze jedna injekce. Díky tomu nehrozí zmíněné problémy s infekcemi nebo poškození okolních tkání a krvácení.

Další části systému

Nezbytnou součástí každého kardiostimulátoru je samozřejmě zdroj energie. Tento typ přístroje ho má přímo v sobě, respektive dokáže si energii sám vyrobit. Napájení má na starosti článek, který využívá okolní tělesné tekutiny. I přes svoji miniaturní velikost poskytuje stimulaci v prakticky stejné intenzitě jako klasické kardiostimulátory. Unikátně je řešený i senzor, který vydává instrukci ke spuštění kardiostimulátoru.

Ten je v tomto případě umístěn vně lidského těla, konkrétně se jedná o malé zařízení, které pacient nosí na hrudi, a které snímá srdeční tep. Ve chvíli, kdy je detekováno zpomalení tepu pod kritickou hranici, senzor vyšle světelný signál kardiostimulátoru, který se aktivuje. LED diody vydávají samozřejmě světlo, které proniká měkkými tkáněmi i kostmi. A aby toho nebylo málo, kardiostimulátor se v těle pacienta po čase sám rozloží a není třeba ho operativně vyjímat.

Potenciální využití vynálezu

Nejmenší kardiostimulátor na světě může dobře posloužit prakticky kterémukoliv srdci. Je dostatečně výkonný, aby pomáhal dospělým lidem nebo třeba zvířatům. Vědci se ale netají tím, že hlavní využití kardiostimulátoru vidí u novorozenců. S vrozenou srdeční vadou se rodí zhruba jedno procento dětí. U mnoho z nich dojde poměrně rychle k nápravě této vady, avšak oněch několik dní těsně po narození je zcela zásadních. Právě tehdy potřebují pomoc kardiostimulátoru, a právě toto miniaturní zařízení je pro tento účel ideální.

Těchto kardiostimulátorů je pak možné na povrch srdce rozmístit hned několik. Díky tomu je potom možné řešit arytmie s maximální efektivitou. Vědci dokonce mluví o tom, že by mohlo mít zařízení využití i při hojení poškozených nervů a kostí.

Budoucnost medicíny

Nejmenší kardiostimulátor na světě je další ukázkou toho, kam z velké části medicína směřuje. Jedním z hlavních trendů je právě miniaturizace. Není vyloučeno, že v blízké budoucnosti budeme mít v těle celou řadu miniaturních zařízení, které budou fungovat buď jako senzory nebo se budou přímo podílet na fyziologických procesech, případně bojovat proti patologiím všeho druhu od rakovinného bujení po poškození tkání. Především jde ale o zařízení, které míří na pomoc při těch vůbec nejčastějších problémech končících i smrtí. Proto jde o tak zásadní věc, byť k nasazení v klinické praxi je samozřejmě ještě daleko.

Možnost injekční aplikace navíc teoreticky umožňuje, aby si dané zařízení pacient v případě akutní potřeby vpravil do těla sám, stejně jako je tomu například u inzulínu. S popsaným kardiostimulátorem by to sice zatím tak jednoduché nebylo, ve vývoji je ale i řešení právě pro tento případ. Švédští vědci totiž pracují na vývoji nanočásticového roztoku, který by měl být schopen po vstříknutí do hrudi vytvořit na povrchu srdce vrstvu fungující jako elektroda. Člověk by si potom s pomocí chytrého telefonu mohl aktivovat třeba stimulaci srdce v kritické situaci. I toto řešení zatím vypadá slibně a u pokusných ryb funguje tak, jak má. Uvidíme, zda se brzy dočkají i lidé.

Zdroje informací:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz