Hlavní obsah
Cestování

Lutych: Nejstrmější schodiště světa s impozantními 374 schody je v červnu plné voňavých květin

Foto: FriedrichFrisch, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Slavné schodiště Montagne de Bueren v belgickém Lutychu je označované za nejstrmější schodiště světa

Sháníte tip na další výlet po Evropě? A už jste byli v belgickém Lutychu? Mimo jiné tam mají nejstrmější schodiště na světě. Myslíte, že ho zdoláte? Můžeme prozradit, že to určitě stojí za to.

Článek

Do Lutychu nejlépe v červnu

Kdo by nemiloval v létě vůni květin? No uznejte sami… V belgickém Lutychu jich v červnu uvidíte až 25 tisíc najednou. Přibližně dvacet druhů květin je na zmíněných strmých schodech vyskládáno do podoby nejrůznějších obrazců, vzorů a podob, ze kterých vám bude až přecházet zrak. Na přípravě této květinové show se podílí až 120 párů rukou. A ti, co si mohou po výšlapu pohlédnout na Lutych z výšky, zažijí nevšední pohled.

Červnová květinová akce ale není jediným důvodem proč navštívit Lutych, které je třetím největším městem v Belgii a největším ve francouzsky mluvícím regionu Valonsko. Schodiště, na kterém jsou květiny v červnu vyskládány, je zajímavé vždy. Jedná se totiž o nejstrmější schodiště světa, alespoň tedy podle žebříčku publikovaného na webu The Huffington Post.

Foto: Alf van Beem, Public domain, via Wikimedia Commons

Sklon schodiště je opravdu vysoký…

Zmíněných 374 schodů se stoupáním plných 30 procent se pro vás může stát velmi zajímavou rozcvičkou. Vyšplhat se na vrchol schodiště Montagne de Bueren, jak zní jeho oficiální jméno, není nic snadného. Pravděpodobně na tom ale budete lépe než jeden belgický dobrodruh, který se během covidové pandemie rozhodl zdolat schodiště 135krát po sobě s 15 kilogramovým batohem na zádech. Jeho cílem bylo nasimulovat výstup na Mount Everest. Zmíněnému dobrodruhovi to trvalo 65 hodin a 30 minut. Zvládnete to rychleji?

Rekordní schodiště je pojmenováno po místním hrdinovi, který bránil spolu se 600 dalšími vojáky Lutych při obléhání v 15. století. Schodiště bylo ale zkonstruováno až v roce 1881 jako vzpomínka na tuto událost. K tomu, aby se člověk mohl pokochat krásnými výhledy na město Lutych a řeku Mázu vám bude každopádně stačit vyšlápnout si schodiště jen jednou.

Co dalšího je v Lutychu k vidění

Ve chvíli, kdy v Lutychu odkvetou květiny na schodišti, zde ale život rozhodně nekončí. Již v srpnu se ve městě koná slavný festival, který je sice původně spojený s náboženským procesím, stejně jako je tomu u našich poutí se však proměnil ve společenskou událost a veselí, kterého se účastní jak místní obyvatelé, tak návštěvníci z blízkého i dalekého okolí. Můžete si zde vychutnat třeba půllitr piva nebo skleničku peketu, čili belgické verze ginu. Lutych je znám také pro své vánoční trhy, které patří k nejstarším a největším v celé Belgii.

V Lutychu asi žádný návštěvník nevynechá ani prohlídku historického centra, třeba katedrálu svatého Pavla. Skutečný zájemci o historii pak jistě vyrazí do některého z místních muzeí. I současná architektura má ale v Lutychu své místo. Pozná to každý, kdo sem přijede vlakem. Stanice Guillemins od španělského architekta Santiago Calatravy doslova bere dech. Její ocelové křivky jako by vypadly z nějakého filmu odehrávajícího se v budoucnosti.

Foto: Pixabay

Moderní architektura nádraží v Lutychu také stojí za vidění

Návštěva belgického Lutychu prostě stojí za to a pokud stále ještě nemáte program na zbytek prázdnin, zauvažujte třeba právě o výletu do Lutychu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz