Článek
Jak mohutnatka vypadá?
Jedná se o gigantický hmyz, který měří až dvanáct centimetrů. Nejedná se tedy už na první pohled o žádného drobínka. Tomuto bezobratlému nechybí ale ani ostré drápy, kterými si kořist může dobře chytit. Ve výbavě jí pak neschází ani mohutný sosák, ve kterém ukrývá směs omamných slin a jedu. Díky smrtícímu koktejlu dokáže lapit kořist poměrně snadno. Při konzumaci svých obětí se mohunatka zdánlivě inspirovala u pavouků. Ani ona totiž ulovené živočichy nekouše, ale pomocí zmíněného sosáku vysává všechny jejich tělní tekutiny.
Pokud se s ní dostanete do přímého styku vy a necháte se kousnout, budete cítit nejspíš bolest jako při slabším zásahu elektrickým proudem. Vaše zdraví mohutnatka tedy přímo neohrozí, ale setkání s ní může být značně nepříjemné a bolestivé. Útěchou vám pak může být fakt, že ani ona to s námi nemá lehké, neboť v Asii ji lidé konzumují.

Mohunatka si troufne na ryby i malé ptáky.
Kde mohutnatku očekávat
Kolonie si tento nevypočitatelný hmyz tvoří již na Balkáně a pokud ho spatříte třeba v Řecku, neměli byste být jeho přítomností asi příliš zaskočeni. Teplejší místa po Evropě jsou tomuto hmyzu velmi blízká, ale žádný z jeho exemplářů se u nás v Čechách neobjevil. Toky vod se ale vlivem změn klimatu stále více ohřívají, což upřednostní i tento druh hmyzu, kterému se často neřekne jinak než okusovač prstů. Spatřit ho můžete ale spíše v Turecku, na Kypru nebo v Indii.
Právě v těchto místech byla mohutnatka původně doma. Do Evropy se tedy šíří jako invazivní druh se všemi problémy, které to může přinést. Zatím sice není potvrzené, že by ve zmíněných evropských zemích mohunatka vytvořila stabilní a dlouhodobě životaschopné populace, velmi brzy k tomu ale pravděpodobně dojde. Lze očekávat, že mohunatky začnou posléze decimovat populace některých původních živočichů, byť celkový vliv na postižené ekosystémy zatím nelze přesně odhadnout. Ať už žije kdekoliv, zpod hladiny číhá pravidelně na svou kořist. Na jeden nádech vydrží opravdu dlouho, nespoléhejte se proto na její neschopnost ulovit si něco většího.
Zajímavou otázku vytváří přítomnost mohutnatek na Kypru. Tento hmyz sice umí létat, ale v žádném případě to neumí tak dobře, aby překonal vzdálenost 60 km z nejbližší pevniny. Vědci se v tuto chvíli kloní k tomu, že mohunatky připluly na Kypr například na kusu dřeva.
Zdroje informací: https://zoom.iprima.cz/priroda/giganticky-vodni-hmyz-432449