Článek
Co je zrcadlový život?
V první řadě je třeba si definovat pojem „zrcadlový život“ (v angličtině mirror-life). Základním rysem veškerého nám známého života je jednotná chiralita. Co to znamená? Molekuly DNA a RNA jsou tvořeny „pravotočivými“ nukleotidy, bílkoviny jsou naopak tvořeny „levotočivými“ aminokyselinami. Platí to skutečně pro veškerý život na planetě.
Teoreticky ale nic nebrání tomu, aby vznikl život s chiralitou obrácenou, tj. s „levotočivými“ nukleotidy v DNA a RNA a pravotočivými aminokyselinami v proteinech, tedy bílkovinách. Lze si to představit jako pravou a levou ruku. Obě mají stejnou strukturu, ale při stejné orientaci se nemohou nikdy překrývat.
Řada vědců se již v rámci svých myšlenkových experimentů ptala, co by se stalo, kdybychom chiralitu v živých organismech „otočili“, tedy kdybychom vytvořili život založený na zmíněné obrácené chiralitě. Myšlenkový experiment je ale jedna věc, ten skutečný věc druhá. V současné době nejsme sice schopni syntetické bakterie vytvářet, zdá se ale, že někdy v budoucnosti vzdálené několik málo desítek let nám v tom nebude nic bránit.
Rizika zrcadlového života
Zajímavostí je, že většina autorů, mezi nimiž jsou odborníci na imunologii, rostlinnou patologii, ekologii, evoluční biologii, biologickou bezpečnost i planetární vědy, byli zpočátku poměrně v klidu a k tomu, že by zrcadlové bakterie mohly představovat jakékoliv reálné riziko pro současný život, začali postupem času měnit názor a nyní jsou „hluboce znepokojeni“. Zrcadlový život přirovnávají k džinovi, kterého opravdu nechcete vypustit z láhve.
Podstata problému tkví v tom, že chiralita často hraje klíčovou roli v nejrůznějších biologických a biochemických reakcích. To může mimo jiné znamenat, že lidský nebo jiný „přirozený“ organismus nebude schopen bránit se zrcadlové bakterii, neboť veškerá jeho imunitní odpověď bude založena na chemických reakcích, které zkrátka a dobře nebudou fungovat.
Takové bakterie se potom budou šířit do různých ekosystémů a působit předem neodhadnutelné škody.
Závěr?
Máme se tedy bát? Zatím to není úplně nutné, k úrovni, kdy budeme schopni vytvářet syntetické bakterie, navíc ještě založené na opačné chiralitě, nám mnoho let či spíše dekád chybí. Není ale od věci vést tyto obavy v patrnosti, jednou možná bude opravdu potřeba říct „a dost“.