Článek
Co je raw-dogging
Pod tímto zvláštně znějícím výrazem se skrývá nový módní trend. V zásadě jde o to zvládnout dlouhé lety bez jakékoliv zábavy a stimulace. V nejextrémnějších případech si lidé zakazují nejen pouštění filmů nebo hudby, ale i jídlo a pití, procházky po letadle a dokonce i cesty na toaletu. Smyslem tohoto počínání je dokázat sobě i ostatním, jak silnou vůli máte. Na tuto módní vlnu naskočily již i některé známé osobnosti.
Raw-doggingem na sedmihodinovém letu se chlubila například hvězda Manchesteru City Erling Haaland. Někteří influenceři se k této aktivitě uchylují i na letech z Austrálie do Spojených Států, které mohou trvat až 15 hodin. Lékaři jsou však z tohoto trendu doslova zděšení, byť dílčí pozitiva mu neupírají.
Pro a proti raw-doggingu
Rizika raw-doggingu na dlouhých letech jsou podle lékařů až příliš velká. Od doby, kdy se začalo létat na dlouhé vzdálenosti, je cestujícím doporučováno, aby se čas od času protáhli, nebo alespoň na svém sedadle provedli několik základních protahovacích cviků či alespoň dechových cvičení. Tímto způsobem se totiž snižuje riziko žilní trombózy. Pokud cestující sedí nehnutě po celý let, zbytečně tím riskuje zdravotní problémy, které mohou skončit i fatálně. To samé platí o odmítání nápojů. Dostatečná hydratace je na dlouhých letech velmi důležitá a i ona přispívá ke snižování rizika vážných zdravotních komplikací.
Přesto se v mírnější formě může jednat o aktivitu, která má i své pozitivní dopady. Nechat mozek odpočívat a umožnit myšlenkám jen tak plynout je něco, co psychologové čas od času doporučují. Schválně se nudit může znít zvláštně a jen málokdo by v tom hledal cokoliv zajímavého. Odborníci na lidský mozek se shodují na tom, že nuda může čas od času podpořit lidskou kreativitu a během takového nicnedělání se leckdy dostaví zajímavé nápady. Je ale třeba znovu upozornit na to, že to v žádném případě neznamená, že by si člověk neměl doplňovat tekutiny, nebo se občas protáhnout. Raw-dogging ve své extrémní variantě je třeba jednoznačně odmítnout.
Zdroje informací: https://www.bbc.com/news/articles/c5y83kj3wg2o