Článek
Co je axolotl
Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum) je zajímavý druh obojživelníka, který pochází z oblasti jezer v okolí Mexico City. Jedním z důvodů jeho popularity je nepochybně vzhled: axolotl má širokou hlavu, ploché tělo, velké oči bez víček a nápadné vnější žábry. Právě ty jsou u jiných živočichů typickým znakem nedokončeného vývoje, ne však u axolotla.
Jinými slovy, tam, kde obyčejný mlok přechází do dospělého suchozemského stádia zůstává axolotl ve svém larválním stadiu. Na rozdíl od mloků tak zůstává po celý život ve vodě a nepromění se v suchozemského živočicha. Proč tomu tak je? Odpověď se skrývá ve specifických podmínkách, které panují v jeho původních podmínkách.

Axolotl je v českých akváriích jako doma.
Jezera v Mexiku jsou celoročně stálá, hluboká a také bohatá na potravu. Axolotl tak v minulosti necítil evoluční tlak na opuštění vodního prostředí, na rozdíl od jiných druhů mloků. Ale pozor: axolotl metamorfózu po umělém podání specifických hormonů dokončit umí a dokáže se změnit na suchozemského mloka, nicméně to v přírodě nikdy nedělá. Axolotl tak šetří energii a maximálně využívá stále vodní prostředí.
Přirozenou barvou asi 30 cm dlouhého axolotla je tmavá se skvrnami, ale díky mutacím jsou v zajetí poměrně běžní albíni, ti jsou růžovo-bílí s černýma očima. K vidění jsou nicméně i další barevné varianty. Zapomenout nemíme ani na jeho typický „úsměv“. To hlavní, co axolotla dělá výjimečným, je potom fakt, že má naprosto výjimečnou schopnost regenerace. Axolotl dokáže zajistit, aby mu znovu dorostly končetiny, části srdce, míchy či dokonce očí. V tomto má axolotl nad suchozemskými mloky navrch.
Axolotl je každopádně oblíbeným předmětem zájmu chovatelů. Jaká jsou specifika jeho chovu?
Domácí chov axolotla
Ve volné přírodě je axolotl kriticky ohrožený kvůli znečištění vody, šíření invazivních druhů ryb a ztrátě přirozeného prostředí. Z tohoto pohledu je domácí chov do jisté míry pozitivní, neboť by v nejhorším scénáři, kdy axolotl zmizí z volné přírody, mohl pomoci obnovit jeho populace. Většina lidí jej ale chová prostě proto, že jim přijde krásný a zajímavý.
Velikost axolotla vyžaduje akvárium o objemu minimálně 60–80 litrů, to v případě, že je v něm jeden jedinec. Na každého dalšího axolotla by mělo připadnout 20-30 dodatečných litrů vody. Ta by měla být studená, čistá a bez chloru. Teplota vody musí být 16–20 °C. Pozor na to, že nesnáší teplo nad 23 °C. To pro něj může být dokonce i smrtelné.
I když se to možná nezdá, axolotl je masožravý a vhodnou potravou jsou proto nitěnky, patentky nebo žížaly. Axolotl si ale pochutná i na myších mláďatech. Na dno akvária umístěte písek a vysaďte dostatek rostlin. Získáte tím zajímavého a originálního mazlíčka, který zaujme určitě každou návštěvu.
Zdroje informací: https://www.denik.cz/zvireci-denik/axolotl-mexicky-chov.html