Článek
Obec Javoříčko
Jako Javoříčko se označuje část obce Luká asi 15 km od Litovle v Olomouckém kraji. První doložená zmínka o této obci je z roku 1348. Na turistické mapy a do průvodců ji dostali především nedaleké Javoříčské jeskyně a bohužel také tragická událost z 5. května 1945. Javoříčko je také dobrým výchozím bodem pro výlety po několika hradních zříceninách. Pojďme se podrobněji podívat na to, co konkrétně Javoříčko turistům nabízí.
Javoříčské jeskyně
Jeskynní komplex leží asi 1 km od vlastní obce a je přístupný veřejnosti. Rozhodně se vyplatí jej navštívit. Jako turisté zde budete mít totiž možnost poznat a obdivovat bohatou krápníkovou výzdobu i složitost a tajemnou krásu komplexu chodeb i jeskynních dómů.
Celkově má jeskynní komplex délku přes 4000 metrů a je rozdělený do tří pater. Částečně byly jeskyně místním obyvatelům známé již v minulosti. Jednalo se především o dílčí jeskyni svěcená díra, nebo propast Zátvořice. V roce 1938 byl potom objeven i zbytek jeskynního systému, respektive jeho podstatná část. Nové objevy přicházeli ještě v 80. letech. Návštěvníci, kteří se do jeskyní vydají, budou mít možnost projít si z celkové délky asi 800 metrů.
Prohlídková trasa vede nejprve do tzv. suťového dómu s krásnou krápníkovou výzdobou a také 60 metrů hlubokou propastí Lví jáma. Druhou zastávkou je tzv. dóm gigantů, kde je možné obdivovat stalagmity s výškou přes 4 metry. Dalšími navštívenými prostory budou Pohádkové jeskyně a tzv. Panenská jeskyně.
Javoříčské jeskyně mají ještě jednu zajímavost, konkrétně jsou v celé České republice největším zimovištěm netopýrů a vrápenců.
Hrad Bouzov
Turisté s kladným vztahem k historii jistě nevynechají příležitost navštívit hrad Bouzov, ke kterému je to z Javoříčka asi 5 km. Tento hrad založený na přelomu 13. a 14. století, který dnes však uchvacuje především svojí romantickou přestavbou z konce 19. století. Kromě toho, že patří mezi deset nejnavštěvovanějších hradů u nás, je také velmi oblíbeným hradem našich i zahraničních filmařů.
Na Bouzově se točila řada známých filmů i pohádek. Jmenovat můžeme například pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabelu, z novější doby potom pohádky Dvanáct měsíčků, nebo Princezna zakletá v čase. Točily se zde však filmy i jiných žánrů, například historické drama Krev zmizelého, či jeden z dílů seriálu Indiana Jones. Při návštěvě hradu budete mít možnost prohlédnout si interiéry plné historických a uměleckých děl, či funkční padací mosty.
Zřícenina hradu Špránek
Asi 1 km příjemné procházky po lesních cestách dovede turistu z Javoříčka ke zřícenině tzv. zkamenělého zámku. Ve skutečnosti se jedná o pozůstatky hradu Špránek, který je opuštěný již od konce 14. století, kdy zanikl při tzv. markraběcích válkách. Z kdysi poměrně velkého hradu již toho mnoho nezbylo, přesto se ale návštěva tohoto místa rozhodně vyplatí. Zřícenina je totiž zasazena do krásné krajiny a zdobí ji i velká skalní brána, která stojí pod hradem.
Poslední bylo Javoříčko
Nakonec jsme si nechali samotnou obec Javoříčko. Té dnes dominuje velký památník obětem nesmyslného masakru 38 místních mužů, které 5. května 1945 postříleli nacisté za pomoc partyzánům. Jejich domy byly potom vypáleny a srovnány se zemí. Krutý osud obce dal Javoříčku přezdívku „moravské Lidice“ Místní obyvatelé přitom leccos zakusili i od samotných sovětských partyzánů, kteří se často chovali násilnicky a v konzumaci alkoholu se nikterak neomezovali.
Ze 34 domů zůstaly stát pouze čtyři stavby. Obec však byla obnovena a masakr dnes připomíná především velký pomník sochaře Jana Třísky z roku 1951. Ze všech vojáků SS, kteří se na masakru podíleli byl po válce vypátrán a odsouzen jeden jediný.