Hlavní obsah
Cestování

Ostrov Hašima: i spořádané Japonsko má své město duchů a zkázy

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Japonský ostrov Hašima má temnou i fascinující historii

Svými rozměry by ostrov Hašima ohromil jen málokoho, a přesto se jedná o místo s nesmírně pohnutou historií, které si našlo cestu i do Guinessovy knihy rekordů.

Článek

Kde hledat ostrov Hašima

Ostrov Hašima leží asi 20 km daleko od přístavu Nagasaki. Na délku nemá ani 500 metrů a jeho maximální šířka je 150 metrů. Na takto malém kousku země ale žilo více než 6000 obyvatel, kteří vytvořili místo s nejvyšší hustotou osídlení na světě. Proč žili právě tady? A z jakého důvodu je dnes ostrov liduprázdný a turisté se sem jezdí dívat na dokonalou ukázku tzv. průmyslového rozkladu?

Historie ostrova Hašima

V roce 1887 zakoupil ostrov soukromý investor s cílem těžit zde uhlí. Dávalo to dokonalý smysl, pod ostrovem ho byly velké zásoby a současně byla po uhlí obrovská poptávka, neboť v této době zažívaly svůj vrchol klasické parníky. Pod ostrovem začínaly vznikat šachty, které se brzy rozšířily i do oblastí pod hladinou moře.

Šlo o tak bohaté naleziště, že ostrov koupila firma Mitsubishi s cílem těžit zde uhlí s využitím moderních technologií. A právě v první polovině 20. století se dramaticky zvýšil počet obyvatel. Horníky a jejich rodiny bylo zkrátka potřeba někde ubytovat. Na malém ostrově tak začaly vznikat velké obytné komplexy, ale i další potřebná infrastruktura jako byly školy, restaurace nebo nemocnice. Budovy bylo potřeba stavět do velké výšky, současně však musely odolávat častým tajfunům.

Foto: Pixabay

Příroda si dnes bere ostrov Hašima zpět

Přišla však 30. léta 20. století a Japonsko se vydalo nešťastným směrem militaristické a expanzivní politiky. Obsazení Koreje a dalších asijských oblastí, stejně jako válka s Čínou, proměnily ostrov Hašima v jeden velký koncentrační tábor. Váleční zajatci nebo lidé, kteří sem byli násilně přemístěni z okupovaných území, zde pracovali jako otrocká síla v katastrofálních podmínkách. Od začátku 30. let dokonce druhé světové války zde zemřelo více než 1300 z nich.

Po druhé světové válce se sem vrátili japonští horníci, tentokrát naštěstí zcela dobrovolně. V těžkých poválečných dobách si lidé této práce považovali a byli za ní velice rádi. Těžba se zde dále rozvíjela a v polovině 50. let dospěl ostrov do stavu zmíněné rekordní hustoty zalidnění. Žádný strom ale neroste do nebe a začínalo být jasné, že uhlí pomalu dochází. Současně o něj již nebyl takový zájem. Doly byly uzavřeny a poslední obyvatel opustil ostrov v roce 1974.

Příroda přebírá vládu

Od roku 1974 zcela zastavěný ostrov, kterému se někdy přezdívalo také „bitevní loď“, neboli Gunkanjima, začal chátrat. Drsné počasí si začalo vybírat svou daň a budovy se stávaly ruinami. Na začátku 21. století si však ostrova všimli lidé, kteří hledali estetiku v rozpadu a rozkladu lidských staveb a areálů. Od roku 2005 sem začaly jezdit výletní lodě.

Nejprve se úřady pokoušely alespoň o základní revitalizaci a vybudování nového přístavu či turistické trasy vedoucí skrze rozpadající se město duchů. Celá oblast je dnes však tak nebezpečná, že přístupná je jen velmi malá část celého ostrova, na které bylo provedeno zabezpečení. Turistů se zájmem o toto místo s fascinující i temnou minulostí je stále víc než dost. Atmosféra ostrova Hašima je natolik jedinečná, že si toto místo vybrali i filmaři pro natáčení bondovky Skyfall.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz