Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pařížské katakomby: sedlecká kostnice je proti nim miniaturní

Foto: Pixabay

To, co jste teď vy, byli jsme i my a to, co jsme teď my, budete i vy…

Kostnice v Sedlci u Kutné hory je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Česku. Prostor, kde jsou uloženy kosti 40 tisíc lidí ale ve skutečnosti není ani největší kostnicí u nás, natož ve světě.

Článek

Paříž a její katakomby

Hned na začátek je třeba upřesnit, že zmínka o velikosti kostnice v Sedlci u Kutné hory není v žádném případě myšlena jako jakákoliv dehonestace. Její význam, originalita a umělecká hodnota je nesmírná. Pokud ale dojde na srovnání velikosti, resp. množství ostatků v ní uložených, bude se muset sklonit před jinými prostorami. Pro úplnost potom dodejme, že tou vůbec největší kostnicí u nás je ta u kostela sv. Jakuba v Brně s ostatky asi 50-60 tisíc lidí.

Pokud budeme ale pátrat po vůbec největší kostnici v Evropě, resp. na světě, dostaneme se až do Paříže. Při vyslovení odhadovaného počtu ostatků, které se ukrývají v místních katakombách, zůstaneme stát v němém úžasu a posvátné bázni. V chodbách pod Paříží se totiž ukrývají ostatky asi 6 milionů lidí. Kde se tady tolik kostí vzalo? Jaká je historie tohoto jedinečného, i když dosti děsivého místa?

Foto: Pixabay

Pařížské katakomby ukrývají ostatky šesti milionů lidí

Historie pařížských katakomb

Paříž byla již ve středověku velkým městem a totéž platilo v ranném i pozdějším novověku. V kontextu tehdejšího světa nebo alespoň Evropy skutečně po většinu historie hrála roli megapole. Hodně obyvatel ale znamená také hodně pohřbených. Okolo roku 1700 už byla situace hodně vážná a když v roce 1780 provalily do jednoho z domů sousedících se hřbitovem Les Innocents ostatky desítek lidí, a navíc se začínaly šířit nemoci spojené s mrtvolami, kterých bylo všude plno, bylo jasné, že je třeba radikální změna.

Nejprve byl uzavřen hřbitov Les Innocents a posléze i hřbitovy další. Obsah hřbitovů měl být poté přenesen jinam. Kam? Do podzemních prostor, které byly často pozůstatkem starých římských lomů, a kterých byly pod městem kilometry. Mezi lety 1787 a 1814 došlo k velkému stěhování ostatků do podzemí. Tam byly kosti rovnány do úhledných uskupení.

Návštěva katakomb

Pařížské katakomby jsou nesmírně rozsáhlé, malá část z nich je potom přístupná veřejnosti jako jakási ochutnávka. Vstup do katakomb je u stanice metra Denfert Rochereau a návštěvníky čeká sestup po stovce schodů do hloubky asi 20 m pod povrchem. Klaustrofobikům vstup zakázán.

A pokud vás napadlo, jestli se někdy náhodou někdo z návštěvníků nepokusil uhnout z prohlídkové trasy a začít prozkoumávat katakomby na vlastní pěst, tak vězte, že pokusil. Tři mladíci ale v roce 2017 tuto „frajeřinu“ málem zle odskákali, neboť v chodbách zabloudili a záchranáři je našli až po třech dnech. K šesti milionům ostatků tak mohly přibýt tři další…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz