Článek
Historie Sečské přehrady
V Pardubickém kraji není žádná větší vodní plocha než přehrada Seč. Byla vybudována na řece Chrudimce v letech 1925-1934 a stala se nejrozsáhlejším rekreačním areálem celého Chrudimska. O zbudování přehrady bylo rozhodnuto v roce 1924 s cílem ochránit oblast před povodněmi a také s cílem jí energeticky využít.
Plány na stavbu přehrady však existovaly již v dobách Rakouska-Uherska. V rámci širších plánů byla v letech 1907-1912 vybudována menší přehrada Hamry. Návrh další přehrady Seč byl svěřen firmě Ing. Ctibor a spol. Vlastní realizace stavby potom připadla společnosti Ing. Vendelína Dvořáka z Pardubic.
Právě pardubická firma ale začala mít v průběhu stavby finanční potíže a v roce 1933 jí vystřídala firma Nekvasil z Prahy. Podstatné ale je, že přehrada byla dokončena. Její celkový objem dosahuje 21,795 milionů metrů krychlových, kamenná hráz je 42 metrů vysoká a 165 metrů dlouhá. Přehrada dnes stále slouží ke svým původním účelům, tj. k ochraně před povodněmi, k vodárenským účelům a k rekreaci.
I když byla přehrada dokončena v roce 1935, elektrárna byla do provozu uvedena až po druhé světové válce, v roce 1947. Na rozdíl od řady jiných přehrad, ta sečská nepohřbila tolik vesnic nebo domů. Za oběť jí padlo jeen třináct obytných domů, tři mlýny, čtyři pily a cementárna.
Po druhé světové válce si začala Seč získávat také velkou oblibu mezi skauty, kteří na její břehy jezdili tábořit. Již předtím se zde objevilo několik rekreačních chat. Od té doby jich přibývalo a dnes se sem jezdí rekreovat tisíce lidí.
Co dělat a vidět na Seči?
Přehrada Seč nabízí malebnou krajinu s lesy, loukami a skalními útvary, které můžete objevovat ze „základního tábora“ v některém z kempů, hotelů nebo penzionů v okolí. Pokud je vaším hlavním cílem koupání, najdete zde především travnaté pláže s písčito-kamenitým vstupem do vody. Samozřejmostí jsou půjčovny loděk, šlapadel a dalšího sportovního vybavení. Na koupání a provozování dalších vodních sportů, jachtingu, windsurfingu, ale i rybaření, je přehrada Seč ideální.
Mnoho turistických a cyklistických tras v celé oblasti láká k prozkoumávání. Rozhodně si ale návštěvníci nemohou nechat ujít výlet na zříceniny hradů Oheb a Vildštejn. Zřícenina hradu Oheb z přelomu 11. a 12. století je krásně zasazena do malebné krajiny chráněné oblasti. Zřícenina hradu Oheb leží na zelené turistické značce. Pokud sem dojdete, najdete zde zbytky zdiva i některých věží. Největším lákadlem je ale rozhled na přehradu Seč. Také hrad Vildštejn patří k nejstarším u nás. I v tomto případě jde o zříceninu na skále.
Chráněná krajinná oblast Železné hory, kam okolí přehrady Seč spadá, je také místem mnoha zajímavostí. Pěšky i na kole můžete navštívit geopark Železné hory a dozvědět se mnohé o geologické minulosti této jedinečné lokality. Za návštěvu stojí také oppidum České Lhotice z mladší doby železné nebo pietní místo Ležáky. Turisté zde najdou velké množství turistických tras a stezek, cyklisté si užijí cyklostezek. Suma sumárum, přehrada Seč je skvělé místo pro dovolenou.