Článek
Česká republika, země tajemství
Česko je zemí s jednou z nejvyšších hustot historických památek na jednotku plochy i počet obyvatel. Tito němí svědci stovek a stovek let vývoje Česka toho zažili opravdu hodně. A mnohdy u toho jistě tuhla krev v žilách. Pomyslné otisky těchto událostí i legend, které si lidé po staletí předávali, jsou v nich často patrné dodnes. Kde třeba?
Hrad Houska
Podle oficiální historie byl hrad založen na konci 13. století, v době vlády Přemysla Otakara II. Jeho hlavní funkcí mělo být fungování coby opevněného správního střediska celého kraje. Hrad byl ale postaven na ne úplně vhodném místě, nemohl se dále rozšiřovat a centrem kraje se stal nedaleký Bezděz.
Existuje ale i druhá verze jeho historie. Podle ní byl hrad vystaven ne proto, aby se do něj nedostal nikdo z venku, nýbrž proto, aby se to, co obklopily jeho hradby nedostalo ven. O co by mělo jít? Prý o vstup do pekla nebo do jiné dimenze, vyberte si. Houska má údajně také svého stálého obyvatele v podobě přízraku v mnišské kápi. Pokud se chcete přesvědčit na vlastní oči, udělejte si sem jarní výlet a třeba se zjeví právě vám.

Ukrývá hrad Houska vstup do jiné dimenze?
Býčí skála u Brna
V této jeskyni v Moravském krasu byl již v 19. století prováděn archeologický výzkum, který mimochodem odhalil jeden z nejvýznamnějších objevů učiněných na našem území. V roce 1872 zde byly nalezeny kosterní pozůstatky více než 40 lidí ze starší doby železné. Od té doby se odborníci přou, co tento nález vlastně znamená. Podle některých se jedná o pohřebiště vysoce postavených osob z let 550 až 450 před naším letopočtem, podle jiných zde byla přepadena obchodní karavana, další teorie zase mluví o pohřbu jednoho významného člověka, kterého musely na onen svět doprovodit desítky dalších lidí. Bez zajímavosti není ani fakt, že v roce 1804, tedy dlouho před zmíněným objevem, navštívil jeskyni císař František I. Proč?
Zámek Lemberk
Na další výlet můžete vyrazit do Libereckého kraje, konkrétně na zámek Lemberk. Ten je známý především díky pověsti o násilnickém hejtmanovi, který bil a všemožně týral své poddané. Jeho řádění měl učinit konec až císař Josef II., který se údajně nachomýtl k jednomu takovému výbuchu násilí. Tajemné zvuky a přízraky, které prý řada lidí na Lemberku viděla, ale podle všeho nemají s krutým hejtmanem nic společného. Podle pověsti se jedná o osoby z doby vzniku Lemberka, tedy ze 13. století. I v té době se tam asi děly hodně zvláštní věci.

Zámek Lemberk: domov krutého hejtmana, ale i místo údajného výskytu nadpřirozených bytostí.
Mukařovský les Pánova Březina
Mezi obcemi Mukařov a Doubek nedaleko Prahy se rozkládá les Pánova Březina. Zdá se, jako by přitahoval neštěstí. Vše mělo začít již za třicetileté války, kdy zde vojáci dostihli místní kněžnu a zavraždili ji proto, že jim nevydala zlatý poklad. V 19. století zde zase dobrovolně umrzli dva mladí milenci, kterým rodiny nechtěly povolit sňatek. V nedávné době zde potom spáchal sebevraždu mladý student a v roce 2020 tam policie během necelých dvou týdnů vyšetřovala úmrtí hned tří lidí, která spolu však nesouvisela. Les má v sobě prý něco zvláštního, zlého a nadpřirozeného.
Les Svíb
Dne 3. července 1866 byla u Hradce Králové svedena největší bitva na našem území. Bojovalo v ní téměř půl milionu lidí, z nichž jich asi deset tisíc padlo. Jedny z nejtěžších bojů se odehrávaly v lese Svíb, kterému se dnes přezdívá alej mrtvých. Právě tady totiž skončily životy ohromného počtu vojáků. Ostatky mnohých z nich jsou v lese pravděpodobně dodnes.
Když se tudy budete procházet, nepotkáte ale sice žádné přízraky, dokonale si však uvědomíte, že tím nejstrašidelnějším tvorem je člověk sám. Duchy a brány do pekla vlastně ani nepotřebujeme, přesto mohou být výlety na místa označovaná jako záhadná či strašidelná skvělou volbou a zábavou pro celou rodinu spojenou s nenásilnou výukou historie.
Zdroje informací: https://epochaplus.cz/zamek-lemberk-bloudi-tu-duse-jeho-zakladatele/