Článek
Kde leží Svatý Tomáš a Princův ostrov
Tento malý ostrovní státeček tvoří především dva ostrovy, které mu daly jméno. Jsou vulkanického původu a na mapě je najdete v Guinejském zálivu, tedy v Atlantickém oceánu západně od Afrického pobřeží.
Pro Evropu objevili ostrov Portugalci v 15. století a brzy jej začali využívat. Ostrovy se staly důležitým logistickým centrem pro obchod s palmovým olejem a bohužel i s otroky. V dnešní době je však hlavním zdrojem příjmů turistický ruch. Je to vcelku logické, neboť tyto ostrovy mají opravdu co nabídnout. A mimochodem, Svatý Tomáš a Princův ostrov je jedním z pouhých 13 států světa, kterými prochází rovník.
Jak to na ostrovech vypadá?
Svatý Tomáš a Princův ostrov láká návštěvníky na svoji skutečně nádhernou přírodu. Kromě panenských pláží s bílým pískem a dokonale tyrkysovou vodou zde najdou hustý tropický prales i 663 metrů vysokou jehlovou horu Pico Cao Grande, která představuje nejvyšší svislou skalní zeď světa.
Fauna ostrova zahrnuje více než sto druhů ptáků, netopýry, pralesní prasata, opice, nebo řadu druhů obojživelníků. Mnoho z těchto živočišných druhů patří dokonce k tzv. endemitům, tedy těm, které se vyskytují jen a pouze zde. Moře v okolí ostrovů v bohatosti a zajímavosti fauny nikterak nezaostává: mořské želvy, delfíni a také velryby nabízí za všech okolností podívanou, při které se tají dech.
Nejoblíbenějšími plážemi jsou Praia Inhame na Svatém Tomáši či Praia Banana na Princově ostrově. Vynechat byste neměli ani vodopád Sao Nicolau.
Města a památky
Dlouhá historie ostrova zde vytvořila i velmi zajímavé památky na činnost člověka. Při jejich objevování můžete začít v hlavním městě Sao Tomé, kde budete obdivovat koloniální architekturu i ruch běžného dne na jeho ulicích a tržištích. Z významných památek je zde například katedrála Sé nebo starou portugalskou pevnost Fortaleza de Sao Sebastiao. Na seznam světového dědictví UNESCO se potom dostala kakaová plantáž Roca Água Izé.
Místní kultura je směsicí afrických i portugalských vlivů a vytváří tak jedinečnou atmosféru, která se odráží v tradiční hudbě, kuchyni, bohaté na mořské plody, ovoce i zeleninu, a především potom nesmírné pohostinnosti a přátelskosti místních obyvatel.
Cestování na Svatý Tomáš a Princův ostrov
Budete-li se chtít do této části světa vydat, nic vám v tom nebrání. Pro krátké pobyty není potřeba vízum ani zvláštní očkování. Do hlavního města Sao Tomé se dostanete nejlépe z portugalského Lisabonu. Let trvá zhruba osm hodin a vzdálenost mezi oběma městy je zhruba 6500 km. Přímo na ostrovech není problém sehnat dopravu taxíkem, případně si pronajmout vlastní auto.
Při pobytu ve státě Svatý Tomáš a Princův ostrov se můžete při dodržování běžných zásad cítit relativně bezpečně. Při cestách mimo města raději využijte služeb spolehlivého průvodce, nepohybujte se sami na opuštěných místech a cennosti nechte raději v hotelovém trezoru.
Co si dát k jídlu
Místní kuchyně odráží kosmopolitní podstatu státu. Pokud si budete chtít dát typické místní jídlo, zkuste třeba calulu. Jedná se o kousky rybího či jiného masa, promíchané s rýží, fazolemi, cibulí a okurkou. Africké vlivy jsou patrné v jídle Funge. V tomto případě očekávejte placky připomínající palačinky servírované s masovou omáčkou. A pokud dostanete chuť na něco sladkého, objednejte si Arroz doce. V tomto případě jde o dezert v podobě rýžového pudinku, nejčastěji servírovaného se skořicí.
Zdroje informací: https://jakdoafriky.cz/svaty-tomas-a-princuv-ostrov/