Článek
Americká Samoa
Tři malé ostrovy, které tvoří souostroví Americká Samoa, nejsou samostatným státem, nýbrž americkým národním parkem. Jedná se o park, který je ale mezi těmi ostatními vskutku unikátní. S rozlohou 36,4 kilometrů čtverečních se jedná o druhý nejmenší americký národní park. Další zvláštností je to, že tento americký národní park neleží na území USA. Za tento paradox může fakt, že Americká Samoa je takzvané nezačleněné území USA. Není ani žádným překvapením, že se jedná o národní park, který je zcela jednoznačně tím nevzdálenějším od pevninské části Spojených Států.
Vzhledem k tomu, o jak odlehlé místo se jedná, je celkem logické, že sem ve srovnání s jinými turistickými destinacemi míří jen hrstka turistů. Konkrétně jich není ani 9 tisíc ročně. Kdo se sem vydá, může ale počítat s tím, že nudit se tady nebude. Většinu území národního parku pokrývá džungle, kde vládnou velcí netopýři a je zde možné potkat několik druhů plazů nebo pozorovat ptáky. Na turisty čekají treky rozličných obtížností nastavených tak, aby se za poznáváním místní přírody mohl vydat opravdu každý.
Také mořský život je zde velmi bohatý a pozorování ryb, korálů, želv či velryb je zážitkem na celý život. S pobytem ve vodě a potápěním pak souvisí i dost možná nejzajímavější atrakce celého amerického národního parku Americká Samoa: To Sua.
Zázrak jménem To Sua
Co je vlastně To Sua? V překladu z domorodého dialektu je to „velká díra na plavání“. Přesnější popis asi není možné vymyslet. Jedná se zkrátka o třicet metrů hlubokou propast vulkanického původu, která je systémem podzemních prostor propojena přímo s oceánem. V propasti se tak mísí sladká a slaná voda, a protože je neustále vyměňována s oceánem, je také velmi čistá. V neposlední řadě je zde při šnorchlování možné pozorovat bohatý život.
Propast To Sua je velmi oblíbená jakožto atmosférické místo pro plavání a šnorchlování. To jediné, co pro to musíte udělat je sestoupat po dlouhém žebříku, který končí na molu, z nějž již bez problému sklouznete do vody. Velmi oblíbenou aktivitou je proplavat z propasti skrz podzemní jeskyni do oceánu. Jedná se ale o aktivitu, kterou lze doporučit jen velmi dobrým plavcům, kteří navíc dobře vědí, kdy nastává příliv a odliv. Podcenění těchto fenoménů totiž může skončit i tragicky. Každopádně se jedná o skutečně fotogenické místo, které by si neměl nechat ujít nikdo, kdo navštíví Americkou Samou. Jen je potřeba zapomenout na koupání bez plavek. Na to jsou místní obyvatelé velmi hákliví.
Zdroje informací: https://www.chargetheglobe.com/to-sua-ocean-trench/