Článek
Historie věznice Lukiškės
Tato kamenná pevnost byla otevřená v roce 1904 a od té doby, byla svědkem některých nejtemnějších historických okamžiků celé Litvy. A že jich nebylo málo. Do věznice mířili ve velkých počtech ti, kteří se dostali do křížku s některým z totalitních a krutých režimů, které se zde střídaly jako postavy na orloji. Své oponenty zde věznili zločinci od ruských carů přes nacisty až po sovětské úřady.
Věznici postavily carské úřady, které se snažily zničit politický odpor ve Vilniusu. Ten byl v carských dobách známý pro svou kulturní a politickou rozmanitost. Po staletí byl totiž právě Vilnius křižovatkou kultur a idejí. Vedle sebe zde žili Litevci, Poláci, Bělorusové, Rusové, Židé a řada dalších národů. Není proto příliš překvapivé, že to byla právě Litva, která se nakonec vzbouřila proti ruské nadvládě.
Na počátku 20. století se věznice Lukiškės stala místem pro perzekuci politických disidentů i věznění skutečných zločinců. Vězení sloužilo pro muže i ženy a zcela běžně zde docházelo k mučení, znásilňování i k vraždám. Nářek obětí mohli slyšet nejen ostatní vězni, ale i Litevci procházející kolem budovy.
Na tom se nic nezměnilo ani v dobách Sovětského svazu, ani v době nacistické okupace, kdy se zde usídlilo gestapo a zavíralo zde Židy či polské odbojáře předtím, než byli popravováni. Věžnice Lukiškės fungovala až do roku 2019, kdy byla uzavřena jako technicky zcela nevyhovující. Svoji vězeňskou „kariéru“ zakončila Lukiškės v demokracii jako vězení konečně naplňující společensky prospěšnou funkci. Nepochybně ale při jejím uzavření hrálo roli i to, že šlo o jistý negativní symbol temné minulosti.
Věznice Lukiškės dnes
Lukiškės tedy přestala být věznicí. Co se dělo poté? V první řadě se toto místo představilo doslova celému světu prostřednictvím seriálového hitu společnosti Netflix Stranger Things. Ve čtvrté sérii seriálu hrála bývala věznice roli sovětského nápravného zařízení, kde byl vězněn šerif Hopper.
Z této slávy ale není možné žít donekonečna. Lukiškės se proto opět změnila. Nyní se toto místo oficiálně jmenuje Lukiškės Prison 2.0 (Věznice Lukiškės 2.0) a jedná se o kulturní centrum. Symbol útlaku se tak promění v prostor pro kreativitu, kde každý může vyjádřit svoji jedinečnou osobnost. Prohlídky prostor věznice s průvodci samozřejmě nechybí, ale především se zde konají výstavy a koncerty. Stěží si lze představit lepší proměnu.