Článek
Češi a Chorvatsko
S nadsázkou se ještě nedávno říkalo, že v létě míří polovina Čechů k Máchovu jezeru a ta druhá do Chorvatska. Ve skutečnosti je to sice o něco méně, ale i tak se každoročně jedná o skutečné stěhování národa. V roce 2024 zamířilo do Chorvatska na 800 000 Čechů. V roce 2022 to však bylo o 100 000 turistů více. Zájem Čechů o Chorvatsko tak zdá se postupně klesá. A upřímně řečeno, není se co divit.
Chorvatsko má s Máchovým jezerem ve skutečnosti jednu věc společnou: na obou místech si lidé stěžují na ceny vyšroubované do nebeských výšin i na nepříliš kvalitní služby. Především v loňském roce byla drahota v chorvatských turistických přímořských letoviscích široce diskutovaným tématem a internet plnily příběhy a zkušenosti lidí, kteří v létě s hrůzou zjistili, kolik musí platit za zmrzlinu nebo v restauracích. Jako by se zase vrátila osmdesátá léta, kdy se na pobřeží Jadranu cestovalo se zásobou konzerv a dovolenkáři si každý nákup sebemenšího suvenýru dlouho rozmýšleli.
Srovnání s osmdesátými léty je samozřejmě trochu nadsazené. Přesto ale může být obyčejná návštěva restaurace pro čtyřčlennou rodinu poměrně velkou finanční zátěží. Část turistů se proto na své dovolené v Chorvatsku skutečně musí omezovat. A podle všeho to bude letos ještě horší. Letní sezóna je ještě daleko, ale sami Chorvaté si začínají stěžovat na další výrazné zdražování potravin. Například telecí maso zdražilo od podzimu o 45 procent a podobně je to i s dalšími potravinami. Růst cen tak výrazně překonává průměrné zdražování v EU.
Kupní síla Čechů se samozřejmě zvyšuje a dost možná by byla alespoň část z nich ochotná zdražování akceptovat, neboť Chorvatsko je skutečně krásnou zemí s čistým mořem i širokou možností dalších aktivit. Problém je ale také v tom, že služby, které Chorvaté nabízejí jsou vzhledem k jejich cenám průměrné či spíše podprůměrné.
Sbohem Chorvatsko, dobrý den Turecko
Lze proto očekávat, že Chorvatsko pocítí i letos jistý odliv českých turistů. Ačkoliv máme někdy tendenci předstírat, že se bez nás Chorvaté neobejdou, v tomto ohledu o ně mít starost nemusíme. Češi jsou dlouhodobě až pátou nejpočetnější skupinou turistů, a navíc příliš neutrácí. Pro Chorvaty jsou proto zajímavější spíše turisté ze západní Evropy. O to nám ale v tuto chvíli nejde.
Není divu, že stále větší oblibu si mezi českými turisty získávají země jako je Egypt, Tunisko, Albánie a především Turecko. Právě Turecko šlape Chorvatsku stále více na paty. Letecká dovolená ve čtyř nebo pětihvězdičkovém hotelu, a navíc s programem all inclusive, totiž vyjde ve většině případů levněji než dovolená v Chorvatsku. Tam se přitom musíte trmácet půl dne autem a o all inclusive si můžete ve většině případů nechat pouze zdát.
Další věcí, která začíná Čechům na Chorvatsku vadit je jistá arogance místních obchodníků či restauratérů. Ti dávají až příliš často najevo, že vstřícné chování je u nich podmíněno vysokou útratou. Pohostinnost a ochota v tureckých hotelech a restauracích je s tím ve výrazném kontrastu. To mimochodem platí i o další oblíbené destinaci českých turistů, o Řecku. I tam je přístup k zákazníkům výrazně lepší než právě v Chorvatsku. Neplatí to samozřejmě obecně, všude se najdou výjimky, ať již v dobrém či špatném smyslu.
Rozhodování o tom, kam v létě vyrazit, čeká tedy i letos miliony Čechů. Pro jakou destinaci se rozhodnete vy? A pokud jste byli na Chorvatsko zvyklí, hodíte jej přes palubu anebo mu zůstanete věrní?