Článek
Mušov a jeho historie
Kdyby dnes obec Mušov stále existovala, našli bychom jí na mapě v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov. První písemné zmínky o Mušovu pocházejí již z roku 1276 a jejími zakladateli byli němečtí kolonisté. Vesnice pak byla po dlouhá staletí důležitým centrem vinařství, zemědělství a obchodu. Předurčila jí k tomu její strategická poloha na říčním brodu a také v blízkosti významné obchodní stezky. Předpoklady k rozvoji tak měl Mušov zajištěny.
Lidé zde ale přebývali již mnohem dříve, tedy v pravěku. U Mušova stál také jeden z opěrných bodů římských sil, konkrétně vojenská pevnost. Ta sloužila jako součást hraniční obranné linie Limes Romanus a jako centrum logistiky a podpory pro vojenské operace římských sil za touto hranicí. Pevnost u Mušova fungovala do 3. století n. l.
Po Římanech zde samozřejmě zůstalo mnoho předmětů každodenního použití, které jsou dnes součástí sbírek místních muzeí jako je např. expozice a archeopark „Mušov – Brána do římské říše“. Milovníci historie by návštěvu tohoto místa neměli vynechat. Vraťme se ale do Mušova jako takového.
Mušov byl nejen ekonomickým a hospodářským centrem, ale i centrem kulturním. V obci stál gotický kostel sv. Linharta, jehož historie je stejně dlouhá jako historie obce jako takové. Víme, že tento kostel stál již ve zmíněném roce 1276. Tento kostel byl později v 18. století barokně přestavěn a rozšířen. Na začátku 20. století mu však byla vrácena jeho gotická (resp. samozřejmě neogotická) podobu, kterou má dodnes.
Zánik obce a záchrana kostela sv. Linharta
V druhé polovině 70. let však začala stavba vodního díla Nové mlýny, tedy kaskáda tří přehrad: Novomlýnské, Věstonické a právě Mušovské. Cílem bylo stejně jako v případě jiných velkých vodních děl zlepšit zemědělské využití půdy, zabránit povodním, vytvořit vodní zásoby a také rekreační prostor. Bylo ale jasné, že tomuto dílu budou muset ustoupit i některé obce nebo jejich části. Dotklo se to právě Mušova.
Místní obyvatelé byli proto vystěhováni do okolních měst jako byla Břeclav či Mikulov a v roce 1980 byla obec Mušov definitivně zrušena, voda se nad zbytky obce definitivně zavřela koncem 80. let. Úsilí památkářů ale vedlo k tomu, že byl zachován právě kostel sv. Linharta, který dnes stojí na ostrůvku uprostřed vodní plochy Věstonické nádrže. Nutno podotknout, že jde o velice fotogenickou kompozici, především při pohledu ze vzduchu.
Současně je ale třeba říct, že romantická poloha kostela na ostrůvku jej jednak činí prakticky nedostupným, a jednak přispívá k tomu, že chátrá. Ze silnice kostel samozřejmě uvidíte, a i tento pohled stojí za to. Ještě lepší je potom pohled z dronu. Alternativou je potom cesta soukromým plavidlem. To tedy není příliš „uživatelsky příjemné“. Nezbývá proto než doufat, že se jednak vydaří veřejná sbírka na rekonstrukci kostela a plány na zavedení sezónního přívozu pro turisty. Koste sv. Linharta i zaniklá obec Mušov by si to zasloužily.