Článek
Jak je to se žraločími útoky?
Rok 2024 byl z hlediska nevyprovokovaných útoků žraloků na člověka až nezvykle klidný. Zatímco průměr za poslední dekádu činí 70 útoků ročně, v loňském roce jich bylo pouhých 47. Také počet smrtelných útoků byl nezvykle nízký. Po útocích žraloků zemřeli v loňském roce čtyři lidé. Například v roce 2023 to bylo deset lidí a rekordní byl v tomto ohledu rok 2011, kdy zemřelo 13 lidí. Mohlo by se tedy zdát, že vlastně není co řešit, to je ale nesprávné zjednodušení.
Uvedená čísla jsou globální a nevypovídají nic o rozložení těchto útoků. Pravda je taková, že v některých oblastech je v útocích žraloků patrný rostoucí trend, typicky třeba v oblasti Rudého moře u egyptského pobřeží. Právě zde usmrtil žralok člověka v roce 2023, v roce 2022 i v roce 2018, kdy se jednalo dokonce o českého turistu. Útok s vážnými následky se stal i v loňském roce, kdy žralok tygří zranil dva italské potápěče. Podobný rostoucí trend lze vysledovat i v některých dalších oblastech světa. Lze tak velmi dobře odhalit, co za útoky žraloků na člověka vlastně stojí.
Žralok je v tom nevinně
Obecně platí, že žralok je v moři doma a je zvyklý tam lovit. Házet vinu za útoky na žraloky je tak poněkud hloupé. Přesto však žralok na člověka většinou neútočí. Nejedná se o jeho přirozenou kořist, a proto se nejčastěji drží tito mořští predátoři od lidí daleko. Právě v tom, ale spočívá nejzásadnější změna v chování žraloků. A můžeme si za ní sami.
Vždy se může stát, že si žralok splete člověka s jinou kořistí. Potápěči mu mohou připomínat tuleně, jindy zase želvu. Přispívá k tomu i fakt, že pro člověka není moře přirozeným prostředím a vždy tam tak vypadá poněkud neohrabaně. Pro žraloka to znamená zvláštní motivaci k útoku. Žraloci totiž v mořích a oceánech likvidují především nemocné a slabé jedince. V tom spočívá jejich nenahraditelný význam pro celý mořský ekosystém. Žraloci jej zkrátka udržují zdravý.

Žraloci jsou doma v hlubinách oceánů. Stále častěji se ale musí stahovat k pobřeží.
Fakt, že se žralok občas splete, není ale tím hlavním důvodem, který by nám měl dělat starosti. Žraloci se totiž mění z důvodů, které nám ukazují, že s mořem není všechno v pořádku. Právě v Egyptě se žraloci stahují k pobřeží ve větší míře než v minulosti kvůli tomu, že průmyslový rybolov již prakticky zdecimoval populace ryb, které jsou jeho přirozenou kořistí. Žralok si tak musí hledat potravu jinde. Neznamená to, že by ji primárně hledal na přeplněných plážích, může se ale stát, že právě tam narazí na někoho, kdo mu připomene jeho tradiční potravu.
Důležitější potom je, že se žraloci naučili následovat lodě převážející ve velkých počtech hospodářská zvířata. Pokud na takové lodi koza nebo ovce uhynou, jejich těla jsou vhozena do vody. Žraloci už to vědí a k lodím se schválně stahují, přičemž je pronásledují třeba až do přístavů. Ze stejného důvodu často plavou také za rybářskými plavidly. Z nich rybáři odhazují do vody zbytky ulovených ryb, nebo vylévají krev. Samostatnou kapitolu potom tvoří zážitkové agentury, které nabízejí potápění se žraloky. Protože si turisté za tento zážitek zaplatí, agentury musí udělat všechno proto, aby se žraloci skutečně ukázali. Jinými slovy, žraloky krmí. Ti si na něco takového samozřejmě rychle a ochotně zvyknou.
Z výše uvedeného tedy plynou dvě základní věci. Žraloci přicházejí o svoji přirozenou potravu a na místo ní se učí využívat lidské činnosti. Výsledkem je častější přítomnost žraloků u pobřeží a logicky i rostoucí počet útoků na člověka v oblastech, kde jsou uvedené podmínky nejvíce platné.
Závěr
Z širšího pohledu by nám měl tento současný stav přidělávat vrásky na čele ale ne kvůli útokům samotným. Šance, že žralok zaútočí právě na vás, je stále naprosto marginální. Mnohem důležitější je, že nám to naznačuje, jak zásadním způsobem se mořský ekosystém mění k horšímu. Života v mořích ubývá a přirozené vztahy mezi jednotlivými druhy přestávají fungovat.Žraloci zabili loni čtyři osoby, lidé zlikvidovali za stejnou dobu miliony či spíše desítky milionů žraloků. Již z toho je patrné, kdo je tady ten špatný. I k těm několika málo útokům na člověka navíc žraloky nutíme z velké části sami. Novinové titulky ale neberte na lehkou váhu, pravděpodobně se totiž skrývá opravdový problém.