Hlavní obsah
Finance

Co bude příštích 100 Trumpových dní znamenat pro daně a trhy

Foto: Burzovnisvet.cz

Obrázek vytvořený AI - Reve

Republikáni usilovně pracují na komplexním daňovém balíčku, který bude mít dalekosáhlé dopady na americké spotřebitele.

Článek

Během prvních 100 dnů působení prezidenta Donalda Trumpa jsme byli svědky významných exekutivních opatření. Doprovázela ho série propouštění, v jejímž důsledku přišly o práci desítky tisíc federálních zaměstnanců, spolu se zcela zásadním ukončením americké zahraniční pomoci, a bouřlivý trend zapínání a vypínání cel uvrhl globální trhy do víru nestability.

Mezi plány navrženými prezidentem Trumpem, které by mohly potenciálně zanechat nesmazatelnou stopu v americké finanční krajině, visí jeden významný návrh na vlásku – a jeho osud závisí na nejistě polarizovaném Kongresu. V příštím čtvrtletí bude v centru pozornosti americký zákonodárný sbor, kde se republikáni disponující historicky těsnou většinou budou snažit o formulaci zvěcňující legislativy, která upevní nižší sazby daně z příjmu fyzických osob – charakteristický rys Trumpova zákona o snížení daní a pracovních místech z roku 2017.

Tento navrhovaný zákon by mohl dokonce implikovat potenciální vedlejší sliby, které zvýraznily Trumpovu prezidentskou kampaň, mimo jiné osvobození od daně odměn za přesčasy, daňový odpočet úroků z automobilů a daňové úlevy pro spropitné a příjmy ze sociálního pojištění. Jedním z hlavních triumfů, které republikáni zaznamenali za počátečního působení Trumpa, bylo snížení daní, které se objevilo v jeho zákoně. Prezidentův slib, že tyto škrty budou trvalé, byl proto významnou součástí jeho předvolebního manifestu.

Po 90denním přerušení zavedeného celního režimu pozorovatelé předpokládají, že republikánští politici přesunou pozornost na navrhovaný daňový balíček. Očekává se však odpor těch zákonodárců GOP, kteří se obávají rostoucích deficitů a vysokých nákladů, které by měla nést vláda.

Mark Prater, bývalý hlavní daňový poradce republikánů a bývalý zástupce personálního ředitele senátního finančního výboru, uvedl, že sjednotit všechny aspekty Trumpových daňových aspirací do funkční legislativy bude obrovský úkol.

Rozpočtová usnesení přijatá v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů vyčlení na realizaci daňových škrtů prezidenta Trumpa 4,8 až 5,3 bilionu dolarů. Prater upozornil, že ačkoli se to může zdát značné, většina těchto prostředků je již vyčleněna na udržení individuálních daňových škrtů.

Analýza Tax Foundation předpokládá, že prodloužení neobnovitelných ustanovení pro jednotlivce, majetek a podniky bude stát téměř 4,6 bilionu dolarů, pokud se zohlední ekonomická expanze stimulovaná nižšími daněmi a úroky narostlé z nového dluhu.

Předtím, než návrh zákona ratifikující Trumpovy daňové škrty projde oběma zákonodárnými komorami a bude moci být schválen prezidentem, je třeba sladit samostatná rozpočtová usnesení přijatá Senátem i Sněmovnou reprezentantů. Rozdílné rozpočtové plány navržené oběma komorami budou diktovat dluh, který může Kongres nahromadit na financování těchto daňových škrtů. Plán Sněmovny reprezentantů zahrnuje výdajové škrty ve výši 2 bilionů dolarů, které mají vyvážit cílové snížení daní o 4,8 bilionu dolarů. Plán Senátu však sankcionuje více než dvojnásobné půjčky (5,8 bilionu dolarů), přičemž vyžaduje skromné škrty ve výdajích ve výši 4 bilionů dolarů, jak analyzoval Výbor pro odpovědný federální rozpočet.

Odborníci na rozpočet varují, že deficitní výdaje tohoto rozsahu by mohly vyvolat nebezpečnou dluhovou spirálu, která by následně zvýšila úrokové sazby, jež Američané v současnosti platí za půjčky na auta a bydlení, což by mohlo ohrozit budoucí hospodářský růst.

Kyle Pomerleau, odborník na daňovou politiku z konzervativního American Enterprise Institute, zdůraznil rostoucí tlak na Kongres, aby rozšířil daňové úlevy a řešil otázky spojené s výdaji. Republikánské vedení Sněmovny reprezentantů je údajně proti plánu Senátu, který se setkal s přísnou kritikou předsedy rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů Jodeyho Arringtona.

Podstatné škrty ve financování Medicaid ostře prosazuje Sněmovna reprezentantů, ale takové drastické opatření nemá potřebnou většinovou podporu v obou zákonodárných sborech. Nicméně Spencer Perlman, ředitel výzkumu zdravotnické politiky ve společnosti Veda Partners, předpokládá kompromis, jehož výsledkem může být snížení výdajů na Medicaid v příštím desetiletí přibližně o 400 miliard dolarů. Navrhovaná omezení zahrnují podřízení práceschopných dospělých osob bez závislých osob požadavkům na práci, snížení dávek pro obyvatele Washingtonu a zrušení různých regulačních opatření Bidenovy administrativy.

Ozývají se hlasy ze Sněmovny reprezentantů, dokonce i prezident Trump navrhl zvýšení daní pro bohaté, což je návrh, který je v rozporu s postojem GOP. Podle Trumpa je však jakákoli politická odezva vyvolaná tímto krokem nepřijatelná, přestože takováto daňová opatření obecně získávají lidovou podporu.

Konečná podoba daňového zákona spolu se zavedením rozsáhlých cel na dovoz ze strany prezidenta Trumpa by mohla mít hluboké důsledky pro finanční situaci řady Američanů. Centrum pro rozpočtové a politické priority (CBPP), levicově orientovaný think tank, zjistilo, že domácnosti spadající do dolních 60 % příjmového spektra by mohly v důsledku prodloužení daňových škrtů z roku 2017 ve spojení se škrty v oblasti zdravotnictví a přelomovými cly pocítit průměrné snížení příjmů o 1 870 USD.

Současně rodiny zařazené do 1 % nejbohatších mohou díky těmto opatřením zaznamenat čistý zisk ve výši 25 500 USD. Rozhodujícím faktorem, který přispívá k tomuto rozdílu, je struktura navrhovaných daňových škrtů, z nichž neúměrně těží bohatí, kteří mají menší výdaje za dovážené zboží a nejsou ve velké míře závislí na programech, jako je Medicaid.

Potřebnou reformou je podle některých republikánů zvýšení odpočtu státních a místních daní (SALT), zejména ve státech s vysokými daněmi. Omezení odpočtů SALT v daňovém zákoně z roku 2017 vedlo ke značné nespokojenosti bohatých daňových poplatníků ze států s vysokými daněmi, a vyžádalo si tak určitou úpravu. Následně se úprava, byť mírná, stala pravděpodobnější.

Brian Gardner, hlavní washingtonský politický stratég společnosti Stifel, předpokládá možnou revizi limitu SALT spolu se snahou GOP kompenzovat budoucí deficity prostřednictvím dalších nově zavedených omezení.

Očekává se také přijetí zákona o zvýšení federálního dluhového stropu – což je nezbytné ustanovení -, které do již tak spletitého procesu vnáší určitou míru naléhavosti. Ministerstvo financí by mohlo potenciálně vyčerpat svou výpůjční pravomoc do července. Pokud by se do té doby nepodařilo dosáhnout dohody, mohlo by to vyvolat volatilitu na trhu nebo dokonce vyvolat finanční krizi.

Ačkoli republikáni doufají, že tyto daňové škrty povzbudí americkou ekonomiku a finanční trhy, které se v současné době potýkají s novými cly, kritici naznačují, že prodloužení těchto škrtů přinese jen malý nebo žádný stimul, protože tyto škrty jsou již existující a nepřinesou do ekonomiky nové zdroje.

Nadměrné zadlužování by mohlo vyvolat vyšší úrokové sazby a snížit poptávku po amerických státních dluhopisech vzhledem k odlišnému ekonomickému prostředí, v němž se země nachází ve srovnání s dobou, kdy byly daňové škrty poprvé zavedeny v roce 2017. Analytici vyjadřují obavy, že by to mohlo vést k tomu, že Američané budou platit vyšší úroky za produkty, jako jsou hypotéky a úvěry na automobily.

Pomerleau poukázal na možné důsledky výrazného zvýšení státního dluhu v systému, kde poptávka po amerických dluhopisech slábne. Sdělil, že by to mohlo vést k počínajícímu růstu úrokových sazeb.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz