Hlavní obsah

Trumpova cla způsobila masakr na amerických akciích. Co bude potřeba, aby se to zastavilo?

Foto: Burzovnisvet.cz

Trhy procházejí prudkým propadem a obavy o globální obchodní válku i dopad cel na americkou ekonomiku rostou. Jak dlouho ještě bude Trump ignorovat trhy?

Článek

Rozsáhlá cla, která zavedl prezident Donald Trump, vyvolala mezi americkými akciemi chaos. Investoři jsou stále více nervózní z možností, které tento krok přináší, a obávají se nejen obchodní války, ale také jejího dopadu na americkou ekonomiku. Akcie zažily historický dvoudenní propad, který přivedl blue-chip Dow Jones Industrial Average (^DJIA) do korekčního teritoria a Nasdaq Composite (^COMP) do medvědího trhu.

A co více, investoři, kteří doufali, že Federal Reserve (Fed) poskytne nějakou podporu, byli v pátek zklamáni, protože Trumpova rozsáhlá politická agenda zůstává stále nejasná a její dopad na inflaci a ekonomiku není vůbec jistý.

„Jsme v těžké situaci, co se týče trhů,“ řekl Peter Cardillo, hlavní ekonom Spartan Capital Securities. „Všechno to způsobila obchodní válka.“ Cardillo dodal, že tento výprodej se ještě vzdaluje od paniky, kterou trhy zažily během globální finanční krize v letech 2007–08, ale že to nese podobné rysy jako „Černé pondělí“ v roce 1987, kdy došlo k největšímu jednomu dni propadu v historii. Tento pokles přivedl centrální banky k větší ochotě zasahovat a podporovat trhy v krizových obdobích.

Pokud Trumpova cla přinesou příliš vysokou inflaci, Fed bude možná méně ochotný snížit úrokové sazby, což by mohlo zpomalit ekonomiku ještě více. A otázka zůstává: jak dlouho Trump vydrží sedět na straně, zatímco trhy se otřásají?

„Vždycky se na to dívám takto: Trh je vypravěč a diktuje Washingtonu,“ říká Cardillo. Co podle něj dvoudenní propad akcií naznačuje, spolu s prudkým poklesem výnosů z treasury (státní dluhopisy), je, že americká ekonomika směřuje k recesi, pokud nevyjde žádná úleva ohledně cel od Trumpa nebo jiného světového lídra.

„Trump řekl, že se na trh nedívá. No, víte co? Všichni se dívají na trh,“ dodal. „Co to všechno znamená? Někdo musí první ustoupit.“

Powell udržuje pozice

V pátek se Trump pokusil přesvědčit Fed, aby snížil úrokové sazby. Místo toho vedení centrální banky naznačilo, že může být trpělivé a počkat na více důkazů o tom, jak se Trumpova politická agenda vyvine.

„Rozumím nejistotě“ uvedl Jerome Powell, předseda Fedu, na pátečním setkání s novináři. „Ale zároveň jsme opět potvrdili nezávislost centrální banky vůči Bílému domu.“

„Čekáme na větší jasnost ohledně toho, jaký bude náš další krok,“ řekl Powell. „Stále nevíme, kde se to všechno usadí,“ uvedl k Trumpovým clům. „Budeme muset počkat“

Trump ve středu vyjádřil plány na zavedení minimálně 10% cla na dovozy do USA, přičemž vyšší sazby by platily pro Čínu a členské státy Evropské unie. Čína na to v pátek reagovala zavedením 34% odvetného cla na americké zboží, které začne platit 10. dubna.

Bankovní výsledky na obzoru

S nadějí, že nové výsledky ze začátku nové sezóny příjmů ukáží, jak velké globální společnosti plánují reagovat na cla, investoři očekávali jasnější pohled na budoucí obchodní a ekonomickou situaci. Ale Trumpovo poslední eskalování, zaměřené na povzbuzení návratu výroby do USA, otřáslo důvěrou investorů doma i v zahraničí.

„Očividně ‚Osvobozovací den‘ byl úplný fiasko,“ řekl Dario Perkins, ekonom z GlobalData TS Lombard, v podcastu v pátek. Místo aby poskytl jasnost pro země a firmy, Trumpův krok ještě více posílil obavy, že jedná na „rozmaru“.

Analytici z J.P. Morgan na tento vývoj reagovali zvýšením své prognózy na 60% šanci na recesi, zatímco další firmy na Wall Street začaly snižovat své cílové ceny pro index S&P 500 a odhady zisků.

„Největší bolest pro firmy v celém tomto procesu je neznalost konečné výše cla,“ řekl Kevin Gordon, senior investiční stratég z Charles Schwab. Pokud budou Trumpova cla pouze výchozím bodem pro zpětná jednání, Gordon očekává, že manažeři firem nebudou schopni poskytnout žádné jasné výhledy, když velké americké banky příští týden oznámí své výsledky za první čtvrtletí.

Kromě JPMorgan Chase & Co. budou výsledky zveřejněny také Wells Fargo & Co. (11. dubna) a Citigroup Inc. (15. dubna). Banky často určují tón pro širší sezónu příjmů.

„Nevím, jaké výhledy mohou být poskytnuty,“ řekl Drew Matus, hlavní tržní stratég MetLife Investment Management – a to vzhledem k nejistotě ohledně cel, globálních dodavatelských řetězců, plánů firem a toho, co to všechno může znamenat pro trh práce.

„Řídíme po tmavé silnici bez světel,“ dodal Matus.

Kromě zahájení sezóny příjmů v pátek se příští týden čeká na několik prohlášení od členů Fedu a zápis z březnového zasedání centrální banky, který bude zveřejněn ve středu. V čtvrtek bude následovat index spotřebitelských cen (CPI) za březen a v pátek index výrobních cen (PPI) za březen.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz