Článek
Donald Trump opakovaně prokázal, že nemá respekt k základním demokratickým principům. Jako prezident porušil svou přísahu chránit a bránit ústavu, varuje řada expertů. Jeho odmítání uznat volební výsledky v roce 2020 a následné události 6. ledna jasně ukázaly, jak nebezpečné může být jeho jednání pro demokratický systém. „Trump je nejnebezpečnější osobou pro tuto zemi,“ prohlásil o něm dokonce bývalý předseda sboru náčelníků štábů Mark A. Milley.
Sleduji především poslední Trumpovy projevy a musím říct, že mi běhá mráz po zádech. Jeho nedávné vystoupení v Pensylvánii bylo skutečně znepokojující. „Neměl jsem odcházet,“ prohlásil Trump na mítinku v Lititz. Takhle mluví člověk, který by měl vést demokratickou zemi? Podle mě je to jasný signál, že pokud vyhraje, demokracie, jak ji známe, může být vážně ohrožena.
A není sám - téměř polovina členů jeho vlastního kabinetu se od něj distancovala. Dokonce i jeho bývalý ministr spravedlnosti William Barr uvedl, že Trump by neměl být nikde poblíž Oválné pracovny. Nemohu přehlédnout množství právních problémů, kterým Donald Trump čelí. Jde o bezprecedentní situaci - nikdy v historii USA nebyl prezidentský kandidát obviněn z tolika trestných činů. V současné době čelí Trump několika trestním obviněním, včetně obvinění souvisejících s volebními podvody, nesprávným nakládáním s tajnými dokumenty a podvody.
Americký investigativní novinář a spisovatel Bob Woodward ve své nové knize prozradil, že se Donald Trump spojil po svém odchodu z kabinetu rovnou sedmkrát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ačkoliv neměl žádný důvod. Tyto telefonáty navíc byly soukromé a nebyly oficiálně zaznamenány. Proto se také domnívá, že je s ruským prezidentem v úzkém kontaktu, a to by mohlo následně ohrozit nejen spojence na Ukrajině, ale také bezpečnost celé Evropy. Další problém předpovídají ekonomové z vyhlášeného a uznávaného deníku Wall Street Journal. Ti tvrdí, že by daňové škrty a cla, které nově navrhuje Donald Trump, vedly k vyšší inflaci, úrokovým sazbám a deficitům než politika jeho protikandidátky, čímž by výrazně ovlivnil situaci v Evropě.
Nemohu si odpustit osobní poznámku - jako někdo, kdo sleduje americkou politiku už řadu let, jsem nikdy neviděl kandidáta, který by představoval takové riziko pro demokratické instituce a mezinárodní stabilitu. A to je možná ten nejzásadnější problém. Prezident by měl být prezidentem všech občanů, ne jen svých příznivců. Není MAGA? Není hoden. Tak by se dal shrnout přístup Donalda Trumpta k Američanům, kteří s ním nesouhlasí. A kdo nesouhlasí, tak má problémy.
zdroje: autorský text, NY times, latimes.com, politico