Hlavní obsah

Král Karel III. Muž, který rozdělil Británii na dvě strany, slaví 75. narozeniny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: The Royal Family/ oficálně dostupné dílo krále
14. 11. 8:14

Dnes slaví 75. narozeniny král Karel III. Pro některé miláček, pro druhé ten, který rozvrátil rodinu. Po několika letech se konečně dostal na trůn. Jaký byl jeho život?

Článek

Bojuje za světový mír, miluje přírodu, snaží se jít příkladem a dosáhl vysokoškolského vzdělání. To je král Karel III., který právě dnes slaví narozeniny. Ačkoliv to vypadá, že se jako král ujal této role velmi dobře, jsou zde lidé, kteří ho v této funkci nikdy vidět nechtěli.

Historie je bohatá

Karel Filip Artur Jiří se narodil 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci jako první potomek tehdejší princezně Alžbětě a jejímu manželovi Philipovi, vévodovi z Edinburghu. Všichni očekávali, jakého pohlaví bude jejich potomek, od narození souzený budoucí král národa. S rodiči se na svůj křest vydal v prosinci 1948. Ačkoliv by mu všichni jeho královský život mohli závidět, neměl to jednoduché. Jeho matka nastoupila na trůn, když mu byly pouhé čtyři roky, a Karel se tak stal oficiálním následníkem.

V roce 1953 se maminčiny korunovace zúčastnil se svou mladší sestrou Annou. Už v té době věděl, že jsou na něho zaměřeny všechny oči světa. Královská rodina se postavila na balkón Buckinghamského paláce, kdy malý Karel se svou sestrou stál uprostřed. Na první pohled dokonalý odraz spořádané rodiny. Jenže jeho maminka, teď už korunovaná královna Alžběta II., musela plnit mnoho povinností, se kterými souvisely i zahraniční cesty. Karel býval proto hodně doma sám, s tatínkem se neměl rád a jeho dětství bylo složité.

Foto: WIkimedia Commons/public domain

Jako jediný vystudoval vysokou školu.

Porušil tradici

Už jako malý chlapec stihl porušit královskou tradici, když se rozhodl po maturitě studovat vysokou školu. Jeho otec chtěl, aby Karel nastoupil do armády, což však odmítl. Od té doby se s otcem neměl rád. Karel se stal vůbec prvním britským panovníkem a následníkem trůnu, který získal vysokoškolský titul. Vystudoval archeologii a antropologii, později historii a získal titul bakalář. V roce 1958 se dočkal prvního významného titulu. Stal se princem z Walesu. Bylo mu pouhých 9 let. Před tím však musel strávit dlouhých 9 let na Aberystwythské univerzitě, aby se naučil plynně hovořit velšsky.

Na škole se mu však vůbec nelíbilo a velmi trpěl. Jeho spolužáci nerespektovali, kým je, a velmi často ho šikanovali. To také názorně zobrazuje dokument Koruna, který je k vidění na Netflixu. Karel dělal vše proto, aby z této školy odešel. Jeho otec, tvrdý a nekompromisní bojovník, však Karla vždy ještě více shodil. Až do jednoho dne, kdy se Karel rozhodl, že všem ukáže, kým je. Od té doby ho ve škole nepoznávali a stal se jedním z nejoblíbenějších žáků.

Jeho skandál otřásl celým světem

V mládí měl mnoho milostných poměrů, jeden z nich však zůstal dodnes. To byl intimní vztah s Camillou, se kterou tvořil pár už v 70. letech. Nakonec však jeho otec trval na tom, aby se s touto dle jeho slov podřadnou ženou rozešel. Chtěl totiž, aby si za ženu vzal Dianu Spencer, která pocházela z honosné rodiny. Karel po velkém nátlaku polevil, ale láska mezi nimi nikdy nebyla. Svůj vztah zpočátku tajili, nakonec světu oznámili zásnuby. Dianě bylo devatenáct let, Karlovi třicet dva. Svatba se konala v katedrála svatého Pavla a sledovalo ji více než 800 milionů lidí. Lidé byli nadšení, ale na Dianě v tu dobu bylo vidět, že není šťastná.

Nakonec svému manželovi porodila dva syny, prince Williama a Harryho. Krátce po narození druhého syna se začaly ve vztahu objevovat značné problémy. Karel doma vůbec nebyl, jeho rodina ho nezajímala, a svůj volný čas trávil mimo domov. Dokonce znovu obnovil svůj románek s Camillou. Jejich vztah nakonec potvrdil intimní rozhovor, který unikl do médií. Tehdy to Diana komentovala slovy: V tom manželství jsme byli tři. Ale i ona si našla milence a v roce 1992 se pár rozvedl. Pro britskou královskou rodinu naprostý skandál. Karel, ačkoliv se snažil před národem vypadat jako truchlící muž, si v roce 2005 za ženu vzal Camillu. Tím rozdělil národ na dvě strany.

Trůnu se dočkal

Všichni navíc věděli, že se Karel nemůže dočkat toho, až se stane dalším britským králem. Jeho maminka se však těšila velmi dobrému zdraví, a proto vládla až do svých 96 let. Po 70 letech v roli prince se dočkal. Z prince Charlese, jak se mu do té doby říkalo, se stal oficiálně král Karel III. V té době teprve lidu dokázal, kým opravdu je.

Svou práci koná zodpovědně, titulu zajišťuje čest a řád a pro všechny je vzorem. Kromě toho, že mezi lidmi působí velmi přátelsky, téměř nikoho neodmítne a nevadí mu se s někým vyfotit, díky němu vzrostlo renomé i jeho ženě, královně Camille. Jak slíbil, tak koná. Při své korunovaci prohlásil, že bude vládnout civilněji a moderněji. A to se také děje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz