Článek
Nový Rolls-Royce Cullinan – je to ještě vůbec automobil? Superluxusní SUV, které bylo poprvé představeno v roce 2018, má za cíl zajistit jízdu na jakémkoliv povrchu ve velkém stylu a luxusu s pocitem jako na létajícím koberci. Brand manager Pavel Kalouš o Cullinanu prohlásil: „Cullinan Series II zůstává vozem, který se ovládá s naprostou lehkostí, ať už se pohybuje kdekoli.“ Cullinan má na svou velikost a váhu až neuvěřitelné offroadové vlastnosti. Nová Series II tyto schopnosti ještě více upevňuje a ukazuje mnohem větší smysl pro detail a luxus. Vzhled obou generací můžete porovnat na následujících obrázcích.
Na první pohled vás okouzlí světla, která dokonale ladí s osvětlenou a klasickou mřížkou chladiče. Spodní část nárazníku je jemně přizvednutá nahoru, což působí velmi elegantně, a u verze Black Badge díky kontrastnímu lakování i velmi dynamicky. Silueta vozu se z profilu naštěstí nezměnila, už u předchozí verze byla zcela ojedinělá a přenádherná. Ikonická záď se změnila minimálně. Vyboulené víko zavazadlového prostoru, zkosená záď s elegantním spoilerem, zadní LED světlomety ve tvaru loga Rolls-Royce a hranaté koncovky výfuku dodávají Cullinanu robustní dojem. Novinkou je ochranný plech z broušené nerezové oceli. Cullinan nabídne až 600 litrů zavazadlového prostoru. Nelze opomenout tradiční sošku Spirit of Ecstasy, kterou se Rolls-Royce pyšní již 118 let. Protáhlé lampy předních světlometů mohou evokovat slzy či linie osvětlených mrakodrapů, kde je podle Rolls-Royce Cullinan více doma. Když se přesuneme do interiéru, okouzlí nás velmi kvalitní a přenádherné řemeslné zpracování všech materiálů. Najdeme zde kůži, sklo, ušlechtilé dřevo, drahé látky nebo vzácné kovy. Nechybí osvětlený strop připomínající hvězdy na obloze. Velkou zajímavostí je celkové zpracování interiéru. Byly použity nitě o délce 17,7 km, sešité 2,2 miliony stehy, přičemž doba zpracování přesahuje 20 hodin. Nově lze za příplatek nechat vyšít do koženého interiéru různé ornamenty či obrazy. Této řemeslné technice se říká cílená perforace. Jde o inovativní technologii kombinující plátno a miniaturní perforace v kůži. Velmi oblíbeným vzorem jsou mraky nad sídlem automobilky Rolls-Royce nebo také rozkvetlé růže. Skleněný panel na palubní desce je skvěle propojen s digitálními přístroji a vytváří prostorové zobrazení loga. Vyniká zde vitrínka s analogovými hodinkami. Palubní deska má tvar jako přední část vozu, což vytváří skvělý dojem při posezení za volantem.
Cullinan pohání dvanáctiválec V12 o objemu 6,75 litru. Nabízí výkon 571 koní a točivý moment 850 Nm, zatímco ostrá verze Black Badge poskytuje 600 koní a točivý moment 900 Nm. Tento výkon se však neprojeví na uhlazenosti a komfortu jízdy. Obrovský motor se tiše přede, ale umí i pořádně zabrat. Z 0 na 100 km/h vystřelí za 5,1 vteřiny a zastaví se až na 250 km/h. Co se týče spotřeby paliva, Cullinan si průměrně vezme 25 l/100 km. Vezmeme-li ale v úvahu, že vůz váží 2 690 kg, měří na délku 5 321 mm a je široký 2 000 mm, není to zas takové číslo. Je to britsky tradiční a moderně konzervativní panství na čtyřech kolech. Eleganci, preciznost a důraz na detail najdete všude, kam se podíváte.
Za tento skvost bude ovšem třeba utratit většinu úspor. Jedná se o velmi exkluzivní zboží pro váženou klientelu, jak je u každého Rolls-Royce zvykem. Za základní model zaplatíte 9 500 000 Kč a u verze Black Badge cena startuje na 11 000 000 Kč.