Článek
Také jste už někdy takhle hledali? Pojďme si na různé způsoby pomoci posvítit, abychom mohli v budoucnosti odlišit, když se jedno vydává za druhé a dokázali je správně využít.
Že to bude nudné? Zkusme to na příkladu.
Pomůže nám Karel. Karel je čerstvý čtyřicátník, má trochu bříško, horské kolo z garáže nevytáhnul už dobře dva roky. Po práci v korporátu se vrhnul na podnikání a začátky jsou krušné. Aby toho nebylo málo, začal mít problémy se spánkem. Nemůže usnout, děsí ho noční můry a ráno se budí brzy a unavený.
Karel se rozhodl svůj problém řešit. Jak to má udělat?
Edukace
Karel si stáhne digitální aplikaci. Dočte se v ní o spánkových rytmech, jaké faktory spánek ruší a jaké k jeho kvalitě přispívají. Mrkne na videa na YouTube a kamarád mu doporučí knížku Jak na zdravý spánek.
Díky této edukaci Karel získal srozumitelné informace, aby se vůbec zorientoval v problematice. Pomáhající profesionál (vědec, lékař, terapeut) zde vystupuje jako expert na danou oblast. Pouze edukace většinou ke změně nevede. Pomáhá ale zjistit, kde hledat další pomoc, a co by ta pomoc mohla zahrnovat.
Poradenství
Karel zjistil, že spánek je ovlivněn tím, co jí a pije. Když se k večeři nacpe bůčkem se šesti, tak se mu zdají noční můry. Také se cítí ve stresu z narůstajících dluhů, které si vzal na rozjezd podnikání.
Karel tedy zajde za výživovým poradcem, který mu poradí, jak sestavit vyvážený jídelníček a kdy jíst naposledy před spaním. Navštíví také občanskou poradnu, aby získal rady, jak může své dluhy řešit.
Poradenství obvykle spočívá v krátkodobé spolupráci, kdy expert (sociální pracovník, výživový specialista, právník) zmapuje s klientem situaci a navrhne mu možnosti řešení a jednotlivé kroky. Poradce pomáhá řešit jasně vymezený problém.
Trénink
„Tak, už vím, co a kdy mám jíst,“ říká si Karel. „Ale jak to udělat? Vědět je jedna věc, ale dělat to, to je úplně něco jiného….“ kroutí smutně hlavou.
A tak si stáhne další digitální appku, která je už ale interaktivní. Píše si v ní deník, zapisuje si, co a kdy sní a také, kdy chodí spát. Plní úkoly, které mu aplikace posílá. Jednou za čas mu napíše živý nutriční specialista, co si o jeho pokroku myslí. Malými krůčky se Karlovi daří zavádět znalosti a rady do života.
Trénink nás učí měnit návyky a získávat nové kompetence. Je úzce provázaný s edukací a poradenstvím. Může se uplatnit i v psychoterapii. Některé psychoterapeutické směry pracují s nácviky dovedností, třeba asertivní komunikace nebo relaxace či mindfulness. Psychoterapeut se může s klientem domlouvat na určitých úkolech a pak společně na sezení probírají, jak se jejich plnění dařilo, co bylo náročné a co šlo lehce…
Psychoterapie
Karel vyřešil dluhy, začal se zdravě stravovat a omezil spotřebu alkoholu. Daří se mu dříve usínat. Noční můry ho ale sužují pořád, často se budí ze spaní s křikem. Ve snech ho napadají myšlenky, které pak nemůže z hlavy dostat celý den. Co s tím?
Karel začne chodit na psychoterapii.
Na psychoterapii, na rozdíl od poradenství, už se Karel nezabývá jen problémy se spánkem. S terapeutem se baví o tom, jak vnímá sám sebe a svůj život a jaké má vztahy s blízkými. Rozpomíná se, že dětství vlastně nebylo úplně idylické. Zjišťuje, že vztah s tátou, který si rád popil a pak doma dělal virvál, je součástí jeho nočních můr. Díky porozumění od terapeuta dokáže Karel získat nový náhled na svou situaci, možná přehodnotí své priority a začne se posunovat směrem ke spokojenějšímu a naplněnějšímu životu.
Psychoterapie obvykle řeší problém komplexně a v souvislostech. Může použít edukaci či trénink, hlavní faktorem úspěchu je ale osobní kontakt klienta s terapeutem (ať už online, nebo offline), díky kterému spolu naváží nehodnotící a empatický vztah.
Co tedy pomáhá?
A co tedy Karlovi vlastně pomohlo?
Na cestě za spokojenějším životem měl každý krok své místo a Karel pokaždé dostal to, co daná služba mohla nabídnout. Problém nastává, když se věci nebo lidi vydávají za to, čím nejsou. Karel se v našem příkladu naštěstí nesetkal s digitálními appkami, které se tváří, že člověka uzdraví „na dálku“, ani se „zázračnými“ poradci, kteří slibují nesplnitelné. Transparentnost a přehlednost je důležitá v životě i v terapii…
ZDROJE:
Kratochvíl, S. (2017). Základy psychoterapie.
Matoušek, O. a kol. (2022).Strategie a postupy v sociální práci.