Hlavní obsah

Českého papeže svět ještě neměl, jeden muž byl ale této funkci blízko

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

První Arcibiskup pražský, Arnošt z Pardubic. K funkci papeže měl blíž, než jakýkoliv jiný Čech.

Císaře Karla IV. považujeme za největšího Čecha a dodnes k němu vzhlížíme jako k etalonu vladařských schopností. Stál za ním ale další velikán: Arnošt z Pardubic. Ten nebyl daleko ani od papežství.

Článek

Kdo byl Arnošt z Pardubic

Arnošt se narodil na přelomu 13. a 14. století do českého šlechtického rodu. Jeho otcem byl Arnošt ze Staré Boleslavi, který patřil k nižší šlechtě. Rodina vlastnila také majetky v okolí Pardubic, a právě po tomto městě Arnošt získal své přízvisko. Díky svému všestrannému nadání a podpoře rodiny dostal možnost studovat na prestižních evropských univerzitách v Itálii a poté v Paříži. Získal hluboké znalosti teologie a práva, což mu následně otevřelo dveře k významné církevní kariéře. Právě v Itálii se poprvé potkal s Václavem, budoucím císařem Karlem IV. a začal se mezi nimi vytvářet přátelský vztah.

Když se vrátil do Čech, byl Arnošt vysvěcen na kněze a jeho církevní kariéra začala rychle stoupat. V roce 1339 stal kanovníkem pražské kapituly a v roce 1340 byl zvolen jejím děkanem. V roce 1343 byl na Karlovu přímluvu jmenován pražským biskupem a v roce 1344, když bylo zřízeno pražské arcibiskupství, i prvním českým arcibiskupem. Jako takový potom vysvětil základní kámen katedrály sv. Víta.

Arnošt z Pardubic a vysoká politika

Jako arcibiskup se Arnošt z Pardubic zasloužil o rozvoj církevní správy, podporoval zakládání far, škol a klášterů, a dbal na kvalitu duchovního života. Měl velký podíl na zakládání Univerzity Karlovy v roce 1348, první univerzity ve střední Evropě, kde se stal prvním kancléřem. Vytvořil nový církevní zákoník a položil základy nové organizace církve u nás.

Od papeže měl také darováno právo korunovat české panovníky. Předtím to byla výsada náležející arcibiskupovi mohučskému. Byl to tak právě Arnošt z Pardubic, který korunoval Karla IV. a jeho manželku Blanku z Valois.

Foto: Jan Pešula (User:Sapfan), CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Náhrobek Arnošta z Pardubic v Kladsku.

Mezi lety 1354 a 1355, když byl Karel IV. mimo Čechy, to byl právě Arnošt z Pardubic, koho Karel pověřil správou celé země. To bylo naprosto unikátní a svědčí to o absolutní důvěře, kterou v něj Karel měl. Ten jej koneckonců často využíval i jako diplomata. Arnošt byl také významným mecenášem umění a dokonce se mu sám aktivně věnoval, konkrétně práci se dřevem.

Jeho výsadní postavení v „týmu“ Karla IV. není tedy žádné překvapení, Arnošt z Pardubic patřil skutečně k nevzdělanějším a nejváženějším mužům tehdejší Evropy. Právě proto se o něm uvažovalo i jako o kandidátovi na papeže a této funkci byl pravděpodobně blíže než kterýkoliv jiný Čech v průběhu staletí.

Arnošt z Pardubic byl osobností evropského formátu a kandidatura na papeže tomu odpovídá. Arnošt z Pardubic zemřel v roce 1364, tedy 14 let před Karlem IV. Pochován je v Kladsku,

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz