Článek
Kdo byl Václav Tomášek?
Profesor Tomášek byl významným českým lékařem a mikrobiologem, který se výrazně zasloužil o rozvoj mikrobiologie v Československu a spojen je především s brněnským akademickým prostředím. Narodil se 30. listopadu 1893 v Koryčanech nedaleko Kroměříže a po absolvování gymnázia v Brně pokračoval ve studiu na Lékařské fakultě pražské Univerzity Karlovy, na které promoval 20. prosince 1919. Svou specializaci v mikrobiologii měl možnost dále prohloubit studiem v Ženevě a v roce 1923 také studijním pobytem ve špičkovém Pasteurově ústavu v Paříži.
Od roku 1920 působil jako asistent na patologicko-anatomickém ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. V roce 1928 potom získal docenturu, v roce 1936 byl jmenován mimořádným profesorem a v roce 1939 se pak stal profesorem řádným. To již ale bylo jasné, že s Československem je a bude zle.
Profesor Tomášek a doba okupace
Během druhé světové války se prof. Tomášek zapojil do domácího odboje. V roce 1942 byl ale zatčen a odsouzen soudem v Brně za rušení veřejného pořádku a přípravu velezrady. Následně byl vězněn nejprve v Brně, poté v koncentračních táborech Mauthausen a Osvětim. Po válce byl za svou odbojovou činnost vyznamenán Československým válečným křížem 1939 a Medailí za věrnost, předtím ale musel prožít dva roky jako vězeň v koncentračních táborech.
Jako špičkový mikrobiolog byl spolu s dalšími vězněnými kolegy z celé Evropy v Osvětimi umístěn do laboratoře, kde se měl věnovat různým činnostem. Za smysluplné Tomášek považoval nicméně prakticky pouze vyšetřování infekčních vězňů, především pak na nemoci zažívacího ústrojí.
Profesor Tomášek vzpomínal, jak právě zde poprvé vypěstoval bakterie některých druhů tyfu a tzv. paratyfu. Velmi běžný zde byl také záškrt (v té době nazývaný často diftérie), ten se často týkal i rodinných příslušníků dozorců. Právě u dozorců zase také velmi často diagnostikoval kapavku, především pak v době po dovolených.
Profesor Tomášek nebyl v přímém kontaktu s vyhlazovací částí tábora, leccos si ale mohl jistě domýšlet. Když se mezi nějakou skupinou vězňů rozšířila např. malárie, byli potom odvezeni „neznámo kam“. Jedna z nejotřesnějších vzpomínek profesora Tomáška se pojí s vyšetřováním dětí z tzv. cikánské části tábora Birkenau. Na vyšetření byly nejprve přiváděny děti ve zbědovaném stavu, později už byly na vyšetření dodávány pouze jejich hlavy…
Profesor Tomášek po válce
Po válce byl za svou odbojovou činnost vyznamenán Československým válečným křížem 1939 a Medailí za věrnost. V letech 1947–1948 pak zastával profesor Tomášek funkci děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a následně pracoval jako vedoucí mikrobiologického ústavu Zemské nemocnice U Sv. Anny v Brně. Do důchodu odešel profesor Tomášek v roce 1962 a v témže roce zemřel. Jeho jméno dodnes nese konference mladých vědců v oboru mikrobiologie.
Zdroje informací: https://infektologie.cz/zprava09-77.htm