Článek
Fidel Castro – revolucionář
V roce 1959 se ujal vlády nad Kubou Fidel Castro a držel jí plných 47 let. Ze své funkce odstoupil v roce 2006 a o deset let později zemřel. Život Fidela Castra je fascinující v mnoha ohledech. K marxismu se dostal tou asi nejméně pravděpodobnou cestou: jakožto dítě z bohaté rodiny vlastnící ohromné pozemky, kterému se dostalo církevní výchovy a elitního vzdělání.
Velmi brzy poté, co Castro nahradil, resp. svrhnul dalšího autoritáře Fulgencia Batistu, se Spojené státy pokusily o jeho svržení prostřednictvím operace CIA v podobě tzv. invaze v zátoce Sviní. Operace skončila fiaskem a jen upevnila Castrovu moc. Kuba se navíc začala tím více sbližovat se Sovětským svazem.
V roce 1962 zase musel Fidel Castro stejně jako jeho sovětský spojenec zkousnout prohru v přetlačované se Spojenými státy během tzv. kubánské krize. V dalších letech potom docházelo ke stále větší izolovanosti Kuby ze strany USA, což vedlo k poklesu ekonomiky a životní úrovně obyvatel. Spojenectví se Sovětským svazem nemohlo být plnohodnotnou náhradou. Fidel Castro byl nicméně loajálním spojencem a držel Kubu pevně uvnitř socialistického bloku.
Postupem času začalo být stále zřejmější, že na Kubě jsou ve velkém porušována lidská práva, politická opozice je pronásledována a perzekuována, funguje zde cenzura apod. O životě na Kubě koneckonců nejlépe svědčily ony tisíce emigrantů snažících se dostat, třeba s nasazením vlastního života, do USA.
Castro se ale navíc snažil hrát i roli, která přesahovala velikost Kuby a počet jejích obyvatel. Známá je například angažovanost kubánských ozbrojených sil v občanských válkách v Africe, především v Angole. O zásahu těchto kubánských sil se mimochodem uvažovalo při hledání cest k osvobození unesených československých občanů v roce 1983.
Fidel Castro také nevynechal žádnou příležitost k podpoře svého sovětského spojence. Jednoznačně se postavil za sovětskou invazi do Afghánistánu a v roce 1968 podpořil Sovětský svaz při vpádu do Československa. S Husákovým normalizačním režimem měl však vztahy velmi dobré.
Fidel Castro v Československu
V červnu 1972 přiletěla do Prahy kubánská vládní delegace v čele s Fidelem Castrem. Na letišti jej vítal samotný generální tajemník komunistické strany Československa Gustáv Husák. Po příjezdu Castro nezapomněl připomenout, jak „chtěli imperialisté změnit Československo v ideologické bojiště, avšak naštěstí se jim to nepovedlo“.
Poté, co Castro pokladl nespočet věnců, pronesl několik plamenných projevů, přijal řád Bílého lva i čestný doktorát na Univerzitě Karlově, zastřílel si v Tatrách na kamzíky a zahrál ping pong, odletěl s doslova revolučním rozloučením:
„Revoluční duch, komunistický duch a socialistický duch zvítězili nad imperialisty, žoldáky. A Československo je pevným základem socialistického tábora. Ať žije hrdinný lid československý! Ať žije jeho strana! Ať žije přátelství mezi lidem československým a lidem Kuby!“
V Československu se potom Fidel Castro objevil ještě dvakrát, konkrétně v roce 1973 a v roce 1986. Naopak, Gustáv Husák zamířil na Kubu, taktéž v roce 1973. V době normalizace panovala mezi Kubou a Československem poměrně intenzivní spolupráce. Naši inženýři pomáhali na Kubě budovat průmysl, naopak kubánští dělníci pracovali v československých továrnách.
Fidel Castro a Česká republika
Zatímco s Husákovým Československem měl Fidel Castro vztahy výborné, České republice „nemohl přijít na jméno“. Převrat, který u nás proběhl v podobě sametové revoluce a podobné události v Polsku, Maďarsku a Bulharsku označil za „odpornost a hanebnost“. Česká republika se poté stala jedním z nejvýznamnějších kritiků Castrova režimu kvůli porušování lidských práv a vzájemné vztahy se dostaly pod bod mrazu. Vše vyvrcholilo v roce 2001, kdy Kuba měsíc zadržovala poslance Ivana Pilipa a Jana Bubeníka.
Dnes, osm let po smrti Fidela Castra, se Kuba pomalu začíná otevírat okolnímu světu. Kromě turistického ruchu, který je pro Kubu významným zdroje příjmů, se stále častěji jedná i o obchodní, vědecké nebo kulturní spolupráci. Dnes však naštěstí již mimo mantinely vytyčené socialistickým blokem, tedy především Sovětským svazem. Co by tomu řekl Fidel Castro?