Článek
Český původ vládnoucího anglického rodu
Na promenádě v Mariánských Lázních stojí sousoší císaře Františka Josefa I. a britského krále Eduarda VII. jako památka na setkání, které zde mezi oběma vladaři proběhlo v roce 1904. Eduard VII. byl prvním anglickým králem z takzvané sasko-kobursko-gothajské větve Wettinské dynastie.
Současný král Karel III. je přímým potomkem, byť je používáno pro složitá genealogická pravidla jiné dynastické jméno. Pro nás je ale důležité, že prapůvod Wettinské dynastie leží dost možná v Čechách. Podle některých historiků šlo totiž původně o rod Buziců, ze kterého se odvozovaly i slavné šlechtické rody zemí Koruny české, konkrétně Valdekové, Lvové z Rožmitálu či Zajíci z Házmburka.
Alžběta II., následovnice Elišky Přemyslovny
I kdyby ale Wettinové nepocházeli přímo z Čech, přesto najdeme hned několik spojení předků Karla III. s českým prostředím. Nedávno zemřelá královna Alžběta II., matka Karla III., byla v ženské linii potomkem Judity, dcery českého krále Vratislava II., a také Elišky Přemyslovny, tedy manželky Jana Lucemburského.
Přemyslovci ale nejsou jediní čeští panovníci, které najdeme v rodokmenu současného anglického krále. Jedním z těch dalších je Jiří z Poděbrad, od kterého k němu vede spojení skrze dceru Zdenu. Je třeba zmínit také Fridricha Falckého, na jehož působení na českém trůnu bychom sice raději zapomněli, nicméně jeho vnuk založil jednu z anglicky vládnoucích dynastií, která je samozřejmě spřízněná i s dnešním králem. Není přitom bez zajímavosti, že mezi Fridrichem Falckým a Alžbětou II. bylo pouze jedenáct generací. To není mnoho.
Příbuzenství prince Filipa
Doposud jsme se zabývali předky Alžběty II., české panovníky měl ale za předky i Karlův otec, princ Filip. Ten byl potomkem Přemyslovského krále Václava II. stejně jako Zikmunda Lucemburského. A i on by mezi předky našel Fridricha Falckého. Aby toho nebylo málo, spřízněnost by se našla i s několika nepanovnickými českými šlechtickými rody jako jsou například Šternberkové nebo Lobkovicové.
Pokud anglickému králi tak trochu závidíte a rádi byste měli mezi svými předky také někoho z velikánů našich dějin, můžete žít v docela slušné naději, že tomu tak skutečně je. Sice asi nemáte tak dobře zpracovaný rodokmen jako britská královská rodina, ale nejeden odborník by vám řekl, že tady v Evropě je stejně příbuzný každý s každým.