Článek
Kdo byl Josef Černota
Josef Černota se narodil v Břeclavi v roce 1916 do rodiny řezbáře a pozdějšího československého legionáře. Přes tento fakt ale k armádě příliš netíhnul a vyučil se krejčím. V oboru pracoval od roku 1932. V roce 1938 byl odveden a po Mnichovu demobilizován. Rozhodně se ale nehodlal vrátit k práci krejčího, alespoň do doby, než bude Československo znovu svobodné.
V červnu 1939 překročil hranice do Polska. Jako mnoho jiných se následně přesunul do Sidi-bel-Abbes v Alžíru, neboť právě tam se nacházelo výcvikové středisko francouzské Cizinecké legie, které se upsal s klauzulí o uvolnění ve chvíli, kdy začne válka. Tak se také stalo a Josef Černota se stal v září 1939 příslušníkem obnovené československé armády.
Jako příslušník 1. čs. pěší divize se účastnil bojů ve Francii a poté byl evakuován do Velké Británie. Zlomový okamžik přišel v květnu 1944, kdy byl po absolvování doplňovacího výcviku podobě výsadkových, sabotážních a jiných kurzů přeřazen ke „zvláštní skupině D“ Ministerstva národní obrany. Josef Černota byl určen jako zástupce velitele výsadkové skupiny Wolfram.

Josef Černota
Wolfram v akci
Šestičlenná výsadková skupina Wolfram byla na území protektorátu vysazena v oblasti Beskyd dne 13. září 1944. Měla i zpravodajské úkoly, stejně tak ale byla jako jediný západní výsadek určena k přímému boji s nepřítelem. Většina členů Wolframu se dočkala konce války při plnění svých úkolů s výjimkou zatčeného Karla Svobody (mimochodem původního člena výsadku Anthropoid) a Josefa Bierského, kterého zabil partyzán.
Mezi akce skupiny Wolfram patří např. napadení štábu německé 8. tankové divize nebo úspěšná obrana před velkou německou akcí s cílem výsadkáře nalézt a zneškodnit.
Josef Černota po válce
Po válce působil Josef Černota ve vojenské akademii v Hranicích a v roce 1947 spoluzakládal v rámci československé armády výsadkové vojsko. Stál také u zrodu izraelských výsadkových jednotek, když v potřebných dovednostech školil členy izraelských milicí Hagana.
Byl ale příslušníkem západního odboje, a proto se nad ním začala stahovat mračna. V roce 1948 sice vstoupil do KSČ, ale přesto byl v armádě pomalu přeřazován na podřadnější místa. V roce 1950 vrátil stranickou legitimaci a byl bez udání důvodu propuštěn z armády.
Na rozdíl od mnohých jiných neskončil ve vězení, i tak mu ale jako výraz „vděku“ tehdejší režim povolil pouze působení na pozici skladníka, pomocného dělníka apod. V době politického uvolnění v polovině 60. let byl povýšen na majora, plné rehabilitace se ale dočkal až po sametové revoluci. Josef Černota zemřel v roce 2001.
Zdroje informací: https://www.vhu.cz/josef-cernota-tata-cernotovcu-z-wolframu/