Hlavní obsah
Jídlo a pití

Karel IV. vinařství v českých zemích ani zdaleka nezaložil, tradice je mnohem delší

Foto: Pixabay

Víno a vinařství patří k českým zemím odedávna.

Karel IV., nejvýznamnější z českých panovníků, je často spojován s rozvojem vinařství v českých zemích. Jeho zásluhy rozhodně nelze opomenout, tradice pěstování vína u nás ale sahá mnohem hlouběji.

Článek

Doba římská

V dějinách starého Říma hrálo víno významnou úlohu, dlouho ale bylo jeho pěstování mimo území jádra římské říše zapovězeno. To se však změnilo v době vlády císaře Probuse, který umožnil pěstování vína i za Alpami. Archeologické vykopávky z první poloviny 20. století z oblasti Mušova potom ukázaly, že příslušníci desáté legie přebývající po delší čas na Moravě, se pěstování vína věnovali i na našem území.

Doba Velké Moravy

Historické prameny ukazují, že víno se na území dnešní České republiky pěstovalo také v době Velké Moravy, tedy v 9. století. Archeologické nálezy i písemné zmínky z této doby vcelku nepřekvapivě dokládají, že vinná réva byla pěstována opět zejména na jižní Moravě, kde byly a jsou pro vinohrady nejpříznivější klimatické podmínky. Umění pěstování vína tehdy přinesli pravděpodobně mniši ze západní Evropy, kteří zde v době šíření křesťanství zakládali kláštery a přinášeli sebou i znalosti z oblasti vinařství.

Víno míří do Čech

Podle legend byli prvními vinaři v Čechách kníže Bořivoj se svojí ženou Ludmilou. Právě oni totiž dostali darem od knížete Svatopluka sud vína. Víno jim zřejmě zachutnalo, neboť následně nařídili výsadbu vinic v okolí dnešního Mělníku. Úplně první vinice měla být mezi obcemi Nedomice a Dřísy. A co víc, na této vinici údajně s radostí pracoval i svatý Václav. I proto se dnes největší vinařská akce v Mělníku odvolává právě na něj.

Víno se potom rychle šířilo a získávalo si větší a větší oblibu. Vinohradnictví bylo považováno za důležitou složku hospodářství a často bylo spojeno s kláštery, šlechtickými rody a městy. Právě skrze kláštery se potom šířily na naše území další odrůdy z jižní a západní Evropy.

A Karel IV.?

Karel IV. tedy rozhodně vinařství v českých zemích nevynalezl, už zde dávno bylo. Jeho přínos nicméně nelze opomenout. Byl to právě on, kdo vydal slavný dekret, kterým podporoval výsadbu vinic, například i na svazích kolem Prahy. Ty nám koneckonců dodnes připomínají názvy čtvrtí jako Vinohrady, Karlov nebo Vyšehrad. Cílem Karla IV. bylo nejen posílit lokální hospodářství, ale také omezit dovoz zahraničních vín. Císař Karel se také zasloužil o to, že se pěstování vína dostalo pod přímou ochranu panovníka. Dokonce hrozil tresty těm, kteří by vinohrady ničili. Rovněž potom přivedl do Čech francouzské a německé odborníky, kteří přispěli ke zkvalitnění vína a vinařských metod.

A dále? Vinařství bylo, je a bude pevnou součástí českých i moravských tradic a příběh, který začali psát římští legionáři, bude pokračovat i nadále.

Zdroje informací:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz