Hlavní obsah
Věda a historie

Kurt Epstein: československý olympionik přežil Terezín i Osvětim, s nenávistí se potýkal celý život

Foto: Bedřich Fritta, Public domain, via Wikimedia Commons

Pohřeb v Terezíně v podání Bedřicha Fritty, dalšího z vězňů.

Osmdesáté výročí konce druhé světové války je ideální příležitostí připomenout si osudy celé řady lidí, do jejichž osudů zasáhla. Jedním z nich byl i Kurt Epstein, bývalý československý olympionik.

Článek

Kdo byl Kurt Epstein

Kurt Epstein se narodil v roce 1904 v Roudnici nad Labem do rodiny židovského obchodníka. Již od dětství se intenzivně věnoval sportu. Jeho doménou bylo plavání a také vodní pólo. Ve svém sportu byl natolik dobrý, že začal reprezentovat Československo a zúčastnil se Olympijských her v roce 1928 v Nizozemsku. Další olympiáda, na kterou měl odcestovat, byla ta berlínská v roce 1936.

Příběh berlínské olympiády je dobře známý, Hitler již vládl Německu pevnou rukou a mělo jít především o oslavu nacistického režimu. Právě proto celá řada židovských organizací vyzývala k bojkotu Olympijských her. Kurt Epstein ale řekl bojkotu jednoznačné ne.

Epstein se prostě odmítl schovávat, a hlavně chtěl světu ukázat, že židé mohou být skvělými sportovci stejně, jako jsou dobří v jiných oborech. Jak uvedla v jednom z rozhovorů jeho dcera, vadilo mu, že židé jsou vnímáni optikou lidí, kteří jsou možná dobří obchodníci nebo intelektuálové, ale rozhodně ne sportovci. Realitě to samozřejmě neodpovídalo, židovských sportovců byla celá řada.

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Kurt Epstein, vlastenec a přeživší holocaustu.

Je třeba říct, že Kurt Epstein to nechtěl ukazovat jen Němcům, ale stejně tak i lidem v Československu, neboť i tam se v průběhu života setkal s předsudky, mylnými představami i otevřeným antisemitismem. Do Berlína tak Kurt Epstein s týmem odcestoval a reprezentoval svoji zemi.

Právě vztah k lidem v Československu měl Epstein mnohem komplikovanější než k Němcům. Nacistické Německo mohl snadno vnímat jako nepřátele, doma byla ale současně nadšeným příznivcem Masarykovského Československa, sloužil v armádě, a přesto byl terčem útoků pro české nacionalisty.

Válka a doba poválečná

Díky židovskému původu měl svůj osud předem daný a s celou svojí rodinou skončil Kurt Epstein nejprve v Terezíně a poté dokonce v Osvětimi. Byla to jeho skvělá fyzická kondice, která mu pomohla toto utrpení přežít. Po osvobození se vrátil do Československa a krátce působil v Československém olympijském výboru. Po nástupu komunistů k moci ale po únoru 1948 emigroval do USA.

Nenávistnému chování ale neunikl ani tam. Usadil se totiž v New Yorku, kde chtěl působit jako plavecký trenér v New York Athletic Clubu. Důvodem byl jeho židovský původ. Sportoval ale i nadále a působil v exilové organizaci českých sportovců. Kurt Epstein zemřel v roce 1975 ve věku 71 let.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz