Článek
České hokejové srdce
Na domácím Mistrovství světa v Praze získala česká hokejová reprezentace v roce 2024 zlaté medaile a vrátila hokejový národ na výsluní tohoto sportu. Juniorská reprezentace navíc ve dnech, kdy tento text vychází, hraje na svém světovém šampionátu již třetí rok po sobě o medaile.
Historie českého hokeje je velice dlouhá a úspěšná, stejně tak ale obsahuje i temnější kapitoly spojené především s dobou komunismu. Dnes se ale budeme věnovat veselejšímu tématu, konkrétně významnému výročí, které oslavíme 17. ledna. V tento den se totiž v roce 1931 odehrál první hokejový zápas na umělém ledu na našem území. Jak se to všechno seběhlo, jaké týmy se proti sobě postavily a kde se zápas odehrál?
Zrod národní hokejové vášně
Český hokej jako takový se zrodil již v roce 1909, když se ve francouzském Chamonix střetl český výběr (České země byly tenkrát samozřejmě součástí Rakouska-Uherska, tým ale reprezentoval opravdu čistě Český hokejový svaz) s dalšími týmy i přesto, že jeho hráči kanadský hokej nikdy předtím nehráli a věnovali se do té doby pouze bandy hokeji s míčkem.
V prvním zápase se vyslanci českého národa na evropský šampionát střetli s domácí Francií, které podlehli 1:8. Ostudu ale rozhodně neudělali, z bandy hokeje měli velmi dobré bruslařské schopnosti a pouze nezkušenost při hře s pukem jim nedovolila dosáhnout lepšího výsledku. Už o dva roky později, v roce 1911, ale čeští hokejisté evropské mistrovství vyhráli. Hokej u nás zkrátka zapustil kořeny.
Štvanice se představuje
Úspěchu na Mistrovství Evropy dosáhl v roce 1911 český výběr i přesto, že u nás nebyla žádná umělá ledová plocha. A ještě dlouho při tom mělo zůstat. Hokej se sice stával stále populárnější, ale jemu ani jinému sportu situace nepřála. Nejprve vypukla první světová válka a poté se nová republika musela starat o přece jen důležitější věci. Ale rozhodnutí o stavbě prvního zimního stadionu u nás přesto nakonec padlo.
V roce 1929 Čechoslováci opět vyhráli Mistrovství Evropy a bylo jasné, že stavbu už nelze dále odkládat. Na stavbu stadionu byly Prahou poskytnuty pozemky na ostrově Štvanice a začalo se s projektováním. Toho se zhostil Josef Fuchs, žák Josipa Plečnika, a navrhnul dnes již legendární funkcionalistickou stavbu, z níž je dnes zachována bohužel už jedna její část. Fuchs byl mimochodem i autorem projektu Veletržního paláce. Chladírenskou část dodaly Brněnské strojírny.
Celková velikost ledové plochy byla 90×34 metrů, z čehož plocha o rozměrech 60×30 m byla určena pro hokej. Mnozí pamětníci si koneckonců jistě na „nudli“, tedy další malou ledovou plochu za jednou z branek, ještě pamatují.
Stavba šla stavařům od ruky a první zápas se mohl na prvním zimním stadionu u nás odehrát již 17. ledna 1931, byť v provizorních podmínkách. Proti sobě se postavila družstva LTC Praha a jejich hosté, jimiž byli hráči kanadského celku Manitoba University Graduates. Zápas skončil výsledkem 0:2. Další den změřila s vyslanci kolébky hokeje i reprezentace, která uhrála remízu.
Zápas ze 17. dubna 1931 sledovalo přímo na místě 7000 diváků a byl z něj vysílán i rozhlasový přenos, jehož komentář obstaral legendární komentátor Josef Laufer. Jak již bylo uvedeno, Štvanice byla prozatím otevřena pouze provizorně, práce bylo ještě hodně, jenže v Československu se začala naplno projevovat světová hospodářská krize a oficiální otevření se protahovalo. Nestihlo se ale včas a plánované Mistrovství Evropy se konat nemohlo.
Oficiálně se tak až 6. listopadu 1932 Štvanice otevřela přátelským zápasem s Francií, který skončil 4:4. Návštěva na něj činila 6000 diváků. Od té doby plnila Štvanice svoji funkci a odehrála se zde řada slavných zápasů a akcí včetně čtyř hokejových Mistrovství světa, evropských šampionátů v krasobruslení nebo v basketbalu. V dresu domácího LTC na štvanický led zase pravidelně vyjížděly legendy jako Boža Modrý, Vladimír Zábrodský, Stanislav Konopásek nebo třeba Václav Roziňák.
Atmosféru zahájení Mistrovství světa 1947, které skončilo prvním titulem mistrů světa pro naše barvy, si můžete představit díky dobové rozhlasové reportáži:
Roku 1956 byla Štvanice zastřešena, v roce 1961 ale převzala roli hlavního pražského stadionu holešovická Sportovní hala, Štvanice ale fungovala dál až do roku 2011, kdy Praha 7 rozhodla o její demolici i přes protesty široké veřejnosti. I když ale Praha korunovala v loňském roce nové hokejové mistry světa v moderní O2 Aréně, jméno Štvanice zůstane navždy pevnou součástí naší hokejové historie.
Zdroje informací: https://sportantique.cz/zimak-na-stvanici