Článek
Vznik nanuku
Bylo krátce po první světové válce a v malém městě Onawa ve státě Iowa přišel do cukrárny pana Kenta Nelsona, dánského imigranta, malý chlapec, který měl jen několik drobných a přemýšlel, jestli je utratí za zmrzlinu, nebo za čokoládu. Právě v tuhle chvíli prý pana Kenta napadlo, že by mohl obě sladkosti zkombinovat.
Dalo to samozřejmě trochu práce a experimentování, ale brzy se v jeho sortimentu objevil nový produkt: zmrzlinová tyčinka obalená v čokoládě. V roce 1921 si Nelson nechal nápad patentovat a ve spolupráci s čokoládovnami rozjeli výrobu nanuků ve velkém, jmenovaly se Eskimo Pie. Byl to naprostý hit. Zajímavé ale je, že v roce 1928 byl patent zrušen pro přílišnou obecnost.

Reklama na původní Eskimo Pie z roku 1922.
Právní bitvy o patent nás ale příliš zajímat nebudou. Důležitější je pro nás fakt, že zanedlouho byl „objeven“ zlepšovací trik v podobě dřívka zapíchnutého do zmrzliny. Nanuky se ještě ve dvacátých letech rozšířily i do Evropy, nejprve do Anglie, Francie či Rakouska. Kdy se nanuk objevil i v Československu?
První nanuky v Československu
První nanuky se u nás objevily až v roce 1935, je to zajímavé jednak proto, že v sousedním Rakousku už si lidé na nanuku pochutnávali v druhé polovině 20. let a jednak potom proto, že zpráva o vynálezu se v československých novinách objevila hned v roce 1922, tedy v době, kdy na americkém patentu ještě ani nezaschnul inkoust.
Výrobu u nás započal Emil Probst, obchodník z Prahy. V roce 1934 dostal povolení k prodeji, roce 1935 s ním potom skutečně započal. I jeho zmrzlina se jmenovala Eskimo. Bohužel, jeho firma dlouho nevydržela. Jako žid byl pan Probst i s celou rodinou deportován do koncentračního tábora.
O něco později než Emil Probst, konkrétně v roce 1938 se ale začala prodávat v Praze ještě jedna podobná zmrzlina. Její jméno znělo… nanuk. I v tomto případě se jednalo o kopii amerického Eskimo Pie a jméno bylo zvoleno podle eskymáka Nanuka z filmu z dvacátých let. Nanuk byl k dostání v automatu firmy Vašata a spol. na Václavském náměstí.
Po roce 1948 došlo ke znárodnění a výroba těchto zmrzlin přešla pod národní podnik Laktos. Jejich popularita již potom jen a pouze rostla a staly se skutečnou klasikou, bez níž si nedokážeme představit léto. Pravdou je, že význam slova nanuk se poněkud rozšířil a dnes tak označujeme všechny zmrzliny na dřívku, nejen ty s čokoládovou polevou.
A mimochodem, Eskimo Pie se v USA stále prodává, jen název zmrzliny byl změněn na Edy´s Pie, aby neurážel inuitskou komunitu.