Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nejkrutějšími dozorci v Osvětimi nebyli muži, nýbrž ženy

Foto: RonPorter, CC0, via Wikimedia Commons

Auschwitz: jméno, které se stalo synonymem pro naprostou ztrátu lidskosti

Fakt, že ženy dokáží být mnohdy krutější než muži, je dostatečně známý. Nejde přitom jen o teorii, své o tom věděli i mnozí vězni v nejhorším z nacistických koncentračních táborů, v Osvětimi.

Článek

Dvojice bestií z Osvětimi

Koncentrační tábor Osvětim je místem, které se stalo symbolem nekonečné lidské krutosti a nezměrného utrpení židovského národa během druhé světové války. Lidé, kteří koncentrační tábor provozovali a podíleli se na jeho fungování, jsou považováni za ty nejhorší zločince 20. století. A speciální místo mají mezi nimi dozorci, kteří se dostávali do přímého kontaktu s vězni.

Ne vždy šlo však o dozorce – muže. I ženy ukázaly, že umí být stejně kruté a mnohdy i krutější. Mezi těmi, které jsou považovány za extrémně odporné osoby, jsou často zmiňovány dvě ženy: Maria Mandel a Irma Grese. Do kontaktu s nimi se samozřejmě dostaly i české vězenkyně, jejichž krev mají tyto dvě bestie na rukou.

Maria Mandel

Maria Mandel se narodila v roce 1912 v rakouské vesničce Münzkirchen, kde také prožila anšlus. Její „kariéra“ začala v koncentračním táboře Lichtenberg, poté vstoupila do NSDAP a její hvězda začala stoupat vzhůru. Přes koncentrační tábor Ravensbrück se dostala na místo vrchní dozorkyně ženské části tábora Auschwitz II. O jejím chování svědčí i fakt, že v Ravensbrücku dostala přezdívku „Bestie“. A mimochodem, právě zde skončily i ženy z Lidic.

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Maria Mandel: „Bestie z Osvětimi“

Po dobu dvou let v Osvětimi to byla právě ona, kdo rozhodoval o tom, která z žen a které z dětí půjde do plynové komory. Odhaduje se, že celkově poslala tímto způsobem na smrt půl milionu žen a dětí. Kromě toho se ale sama podílela na fyzickém týrání vězenkyň a vybírala ženy i děti na zrůdné pokusy nacistických pseudo-lékařů.

Během války obdržela několik nacistických vyznamenání. V roce 1945 uprchla do rodného Münzkirchenu, kde ji brzy zadržela americká armáda a předala k soudu do Polska. Tam byla také v roce 1948 popravena. Během soudu neprojevila žádnou lítost a jasně řekla, že by vše udělala klidně znovu.

Irma Grese

Maria Mandel si během pobytu v Osvětimi oblíbila svoji podřízenou Irmu Grese a napomáhala jejímu kariérnímu postupu. Irma Grese se narodila v roce 1923 a od dětství byla považována za slabší ve studiu, podprůměrně inteligentní a měla také problémy se spolužačkami, které ji šikanovaly.

Ve druhé polovině třicátých let vstoupil její otec do NSDAP a i ona se stala fanatickou nacistkou a členkou Bund Deutscher Mädel (dívčí nacistická organizace). Toužila stát se zdravotní sestrou a také začala pracovat jako pomocnice v sanatoriu pro zraněné vojáky SS. V roce 1942 se dostala do Osvětimi, kde byla po Mandel druhou ženou v hierarchii.

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Irma Grese (č. 9): „Krásná bestie“

Jako krásná žena si vysloužila přezdívky Krásná bestie nebo Blonďatý anděl. Irma Grese byla vyloženě sadistická a týrání vězenkyň jí přinášelo sexuální vzrušení. Nejčastěji se uchylovala k bičování, ale i k jiným krutým praktikám. Grese byla tak krutá a k násilí se uchylovala tak často, že jí její nadřízení museli zakazovat přístup do některých prostor tábora. Současně s nimi ale udržovala sexuální kontakty, typická pro ni byla hypersexualita.

V roce 1945 se stala v Ravensbrücku velitelkou a tam byla také zatčena britskou armádou. Popravena byla za zločiny proti lidskosti v prosinci 1945. Ani ona žádných svých činů nikdy nelitovala.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz